2014. március 30.

Házi melt&pour dupladió szappan

Az egyik nagy kedvencem, a dió most különleges külsőt kapott, amiben sokféle új technikát alkalmaztam. Kétrétegű szappan, ami egyben lejtős is és félig hideg eljárással készült félig melt&pour is, nem is akármilyen. Nem olyan régen találtam egy házi melt&pour receptet, aminek az a legnagyobb előnye, hogy pontosan tudom, mi van benne, hisz mindent én teszek bele. Másrészt majdnem teljesen átlátszó, mégis nagyságrendekkel olcsóbb az előállítása, mint a valódi glicerinszappanoké. Harmadrészt pofonegyszerű, és nem merül fel kétségek hada a receptet illetően, mint egy korábbi szerzeményem esetében. Omar Anyu bevállalósabb, és gyorsabb is volt, így Ő tesztelte le, és osztotta meg mindannyiunkkal a módszert, hogy a szokás szerint rendkívül igényes tudományos magyarázatról már ne is beszéljünk.
No de maradjunk még egy kicsit a hideg eljárással készült félnél. Rendkívül bevállalósan 17% dióolajjal készült, amit aztán nem győztem keményíteni kókuszvajjal, sheavajjal, csipetnél több sóval (kvázi-sole-módszer). Nem maradhatott ki belőle az imádott olíva, és a habzásért felelős ricinus. Gondolkodtam rajta, hogy keressek valami átlátszó magyarázatot a lime olaj használatára, de a prózai ok csupán annyi, hogy rengeteg van belőle itthon. A második résznél ki fog derülni, hogy a gyümölcs színe azért illik a képbe.
Az én melt&pour szappanomba pálma helyett olívaolaj került, egyrészt a már korábban említett averzióm miatt. Másrészt azért, mert nagy terveim voltak a hónapok óta ázó diólevelem sötétzöld olajával. Ezt a szappant főzni kell, kicsit féltem, hogy el is veszti a színét, de nem, a tervem sikerült! De ha már lágy olajra cseréltem a receptben a szilárdat, muszáj volt a sztearinsav mennyiségét megnövelnem - arányaiban 2,5x annyit használtam, mint amit az alap recept előír, és kopogós kemény lett a szappanom kihűlés után. Azt csak fél mondat erejéig jegyzem meg, hogy ezúttal azt mutattam be (telefon híján magamnak), mi történik, ha nagyon lehűl a lúgoldat az olajok hőmérsékletéhez képest. Ugyanolyan fázisszétválás következik be, mint a cukros, túlmelegedett masszáknál, csak hamarabb, de cserébe egy kevés mixerezés, és kevesebb hőhatás is gyógyítja. Ezúttal egyébként is meleg eljárással kellett készíteni az alapot, így nem fájt annyira a jelenség.
Nekem a felületéről egy sekély tó tükre jut eszembe :) Sokaknak mondhatok köszönetet ezért a különösen jól sikerült, látványos és mégis nagyon ápoló szappanért!
Update: Érdekes viselkedést fedeztünk fel Omar Anyuval kézen fogva ennél a M&P receptnél. Párás környezetben elkezd vastagon izzadni, nyilván többek közt a glicerin erős higroszkópos tulajdonsága miatt. Aztán szárazabb, melegebb időben huss, szőrén szálán eltűnik a ragacsos réteg. 

Homemade melt&pour walnut soap
Slanted layered CP and M&P soap. The CP part is made of walnut oil, coconut, castor, olive oil, and shea butter, scented with lime EO. For the M&P layer I used Zacil's recipe, but used olive oil (infused with walnut leaves) instead of palm oil. Thus I increased the amount of stearic acid, and it became stone hard. Thanks to the leaves it is beautiful green.
Update: I have a strange experience with the M&M recipe. In vaporous environment the surface started to exude some gooey thing (maybe because glycerine is strongly hygroscopic), but under warm and dry conditions this layer disappeared.

2014. március 25.

Pre-Easter

Sajnos legfőképpen idő hiányában mostanában szünetelt a szappankonyha, de azért nem voltunk teljesen tétlenek. Omar Anyuval és Krisztivel a szokásos szappanklub keretében ezúttal húsvéti lázban égtünk. Bár megírta, nem pontosan emlékszem, hogy Omar Anyu miből öntött tojásokat, de amint jelenik az oldalán, azonnal belinkelem, ígérem. Az biztos, hogy a régi módszerhez, a tojásfújáshoz folyamodott, és az üreget öntötte ki szappanmasszával. Sót is tett a masszába, hogy szép, egyenletes felületet kapjon. Festőbuzérral és (úgy emlékszem) rózsaszín agyaggal színezte, és bár piros tojást szeretett volna, sokkal inkább sikerült igazi tojáshéj színűre, vagy esetleg hagyományos módon hagymával színezettre emlékeztetőre az árnyalat. Nekünk nagyon tetszett így is!
A díszítéshez ezúttal Omar Anyu fahéjas módszerét használtuk, amit fehér agyaggal is lejátszottunk. Alkalmaztuk még a fehéragyagos antikolást, majd az est fénypontja az arany, ezüst, és bordó Mica porok bevetése volt :) Hát ezek lettek belőle. Omar Anyu külön engedélyével közölhetem le idő előtt a fotókat :) és szeretném leszögezni, hogy az egyiken egy Anjou liliom van, csak ebből a szögből nem igazán annak tűnik :)
Ha minden jól megy, a következő klubos alkalommal ismét nagy meglepetéssel készülünk Nektek!

Easter Egg soaps 
Omar's Mommade these egg soaps with madder root and pink clay, and we decorated them together on our monthly workshop. Used material: cinnamon powder, kaolin clay, golden, silver and burgundy Mica powders.

2014. március 13.

Meghökkentő intim szappan

Nőnap alkalmából egy nagyon különleges intim szappan készült, tele meglepetéssel. Anikó kérésére Muff-in-timissimo névre kellene keresztelnem őket, hát... lehet, hogy találok kevésbé meredek nevet is, viszont a formákat Tőle kaptam ajándékba... még gondolkodunk a névválasztáson :)
Azt hiszem, jobb ha a színnel kezdem a mondókát. Omar Anyu tanácsára került szénpor a masszába, ami az eredeti terv szerint csak márványozta volna a szappant, de a túlmelegedés kiszúrt velem, így a szappanmentés áldozatául esett a gyönyörű dizájnom. Felejtsük is el, inkább beszéljünk a többi összetevőről. A szappankészítő, ha gyógynövényhez nyúl, mindig az olajos áztatás az első, utána jöhet a többi kivonat készítési módszer, ezúttal például a forrázat. A vizes oldatoknak nagyobb valószínűséggel vész el a színük, így csak abban az esetben ajánlott ez a lépés, ha nem féltjük a megálmodott színt, és képesek vagyunk megbarátkozni az egyen-barnával is. Izsópfüvet áztattam ezúttal olívaolajban hosszasan, amíg az sötétzölddé nem vált. Isteni gyógynövény illata lett, de nem reménykedtem, hogy bármelyik is megmarad a lúg belépője után. Ezt a növényt évszázadok óta alkalmazták nem csak szájápolásra, de hüvelyöblítésre is fertőtlenítő, gombaölő hatása miatt. Használták torok- és ínygyulladásra, de amellett, hogy kiváló gyulladáscsökkentő, izzadásgátló hatása is ismert. Kiválóan válik be minden szinten a fehér agyag, remekül csúszik rajta a penge, ezért ebbe a szappanba is került belőle. Kihagyhatatlan összetevő a kefirgombám valamely terméke, ezúttal magából a kefirből kevertem hozzá egy nagy adagot. Ugye már nem is kell semmit mondanom a savanyított tejtermékek szappanokban betöltött áldásos hatásáról? Az áldásos kecsketej por formában most is kísérője lett. A muskotályzsálya kellemes illata tartósnak bizonyul, és igazán ide való, ezen a bevált összetevőn sem változtattam. Így voltam a kukoricacsíra olajjal is, mindezen anyagok hatásairól a fenti link mögött már hosszasan írtam, érdemes átfutni. Az olívaolaj-kókuszvaj kiegészült ricinusolajjal (amely szintén gátolja a nem természetes flóra elszaporodását), sheavajjal, mert ápol, és kacsazsírral. Azt hiszem, a vegánok most adták fel végképp az olvasást :) Sajnálom, de utóbbi használata igen tetszetős ötletnek bizonyult, legfőképpen azért, mert a saját intim szappanom kifogyása után Omar Anyu kamillás szappanjára váltottam, ami libazsírral készült (tudom, nem ugyanaz, de ez volt itthon), és nekem nagyon beválik.
Ahogy említettem már, megint túlmelegedett a masszám, és már formába szedve kezdte el kinyomni magából az olajat. Elmorzsoltam két könnycseppet a márványozásom fölött, majd szépen visszaöntöttem az összeset a lábasba, és melegre tettem. Némi melegítés és botmixerezés után újra homogénné, és legnagyobb meglepetésemre félig-meddig habszappanná vált. Gyanús volt az állaga már az ismételt formába öntéskor is, de pár nap száradás után vízre dobtam, és ha nem is úszkál a felszínen, azért a fenékre sem merül, csak hosszas lebegést követően. Na ezért lett ez meglepetésszappan még saját magamnak is. Talán tényleg bizarr egy grafit színű intim szappan, de ennyi fertőtlenítő, nyugtató, kíméletes, és gazdag összetevővel a tarsolyban megér egy voksot.

Intimate soap with activated charcoal
Made of hyssop infused olive oil, coconut oil, shea butter, corn germ oil, castor oil and duck fat. Contains added goatmilk powder, activated charcoal, kaolin clay, home made kephir. Scented with clary sage EO.

2014. március 7.

Nálam állomásozott az utazó szappan-csomag

Ahogy nemrég beszámoltam róla, Eszti engem is meghívott az Utazó szappan programjába, amit nagy örömmel el is fogadtam. Elindította kis csomagját, ami hamarosan Líviánál landolt. Ő kicserélte Eszti levendulás szappanját a saját nyuszis szappanjára, aminek - be kell vallanom - nagyon örültem.
Nagy bajban lettem volna ugyanis, ha pl. épp egy levendulás és egy diószappan marad  a csomagban. Lívia szappanjának isteni összetevői vannak, és az illatokat is nagyon kedvelem, nem beszélve a gyönyörű megjelenésről. A Hippi szappan is nagyon csábítóan néz ki. De egyszerűen rajongok a diószappanokért, ennek pedig valami eszméletlen csábító illata van. Az már csak hab a tortán, hogy dandelion swirl technikával készült, amit már én is nagyon szeretnék kipróbálni. Szerelem volt első látásra :)
Gondolkodtam egy darabig, hogy én mit adhatnék hozzá a szappan-körtánchoz. Először a vaníliás kávészappanomon gondolkodtam, mert olyan szép elegáns vintage hangulatúra sikerült. Végül hirtelen felindulásból mégis a közelmúlt egyik legszebb darabjára, a Kiss from a Rose II-re esett a választásom.
Általában teljesen be szoktam csomagolni a szappanjaimat, de a lezárt papírban nem lehetne megtapogatni, így variáltam rajta. Remélem, Ő is annyira fog tetszeni a sorban következőknek, mint amennyire én örültem ennek a csomagnak. Következő állomás: Édenszappan!

2014. március 2.

Röpülj, páva!

A peacock (páva) swirl technika számomra besorolhatatlan nehézségi fokozatú mintázási módszer. Igazából elég kétszer (kevésbé figyelemzavarosoknak egyszer) megnézni egy videót, és megy mint a karikacsapás. Viszont annyit lehet fölötte pepecselni, hogy nekem konkrétan le akart szakadni a vállam, mire elkészült. Az egyik titok a gondos előkészületekben rejlik... nos, ezt magamnak is felírtam legközelebbre :) Egy gyönyörű technika, amit Michelle Rhoades-től láttam (ámulatba ejtő konstans elegancia jellemzi a nő stílusát), és amit itt szerettem volna kipróbálni, nem is jött össze, úgyhogy majd elmesélem és megmutatom egy következő darabon. A másik pedig, hogy nagyon figyelni kell, hogy a szalag fázis legelején abbahagyjuk a turmixolást, hogy a lehető leghígabb maradjon a massza. Ebben segítség még a viszonylag nagy arányú szójaolaj, ami nagyon lassan szalagosodik, vagy ha nem ragaszkodunk a fehér masszához, akkor az olíva, kukoricacsíra ugyanúgy megfelel. Én most ragaszkodtam a minél fehérebb árnyalathoz, mert úgy mutat jól rajta a minta. Így a szépség oltárán bizony kellett áldozni egy keveset a prémium minőségből: finomított sheavaj, finomított olíva, szója, kókusz, ricinus, a disznózsír nem finomított :), de legalább keményíti és fehéríti a szappant. Bocsánat, vegák, ez megint nem vegan friendly darab. A sok finomított összetevőért cserébe (no ez azért nem azt jelenti, hogy nem jó, hiszen a hatás minimum feléért egyszerűen a zsírsav összetétel a felelős) adtam hozzá tejsavót, aktív szenet és csodás illatokat. Az én világomban egy ilyen színhez és mintához nehéz, elegáns virágillatok tartoznak: pacsuli és ylang-ylang, amit levendulával lazítottam. Az ylang-ylang kiegyenlítő, nyugtató, antidepresszáns hatású afrodiziákum. A pacsuli bármely bőrtípusra alkalmas, de igazán a zsíros bőrnek segítség, fertőtlenítő, szövetregeneráló, kedély javító afrodiziákum. A levendulát szinte be sem kell mutatni: kiegyenlítő, sebgyógyító, fertőtlenítő, nyugtató, ráadásul annyira gyengéd, hogy keveseknek kell csak csínján bánni vele. Szóval ezt a szappant mindenkinek ajánlom, aki szereti a szépet és nem ódzkodik a természetazonos színezékektől.
Bevallom, én is nagy dilemmában voltam a magam pigmentjeivel (ultramarin, króm oxid, titánium dioxid - utóbbiról már korábban írtam) kapcsolatban, de Omar anyu ismét fantasztikus cikke sokat segített. A mica használatával kapcsolatban pedig azzal szeretném felmenteni magam, hogy manapság már annak a természetazonos mását is laborban állítják elő. Ettől függetlenül eztán sem fogom a használatukat túlzásba vinni. Hisz lehet sokszínű a természetes is! :) (további képek hamarosan)

My first peacock swirl
White oils were needed now: refined shea, olive, coconut, soybean and castor, with some lard. I drink homemade kephir every morning, so I have a renewable source of whey, that I used in this soap. The colours are ultramarine, chromium oxide, titanium dioxide, activated charcoal, and golden mica. Scented with lavender, patchuli and ylang-ylang.

Egy kávét 10 cukorral...

... de ne keverje fel, mert nem szeretem édesen :)
Igazi dizájn szappant terveztem készíteni következő kávé variációként, felhasználandó néhány maradékot és a mamillákat :) Úgy gondoltam, hogy ez a kétféle geometrikus hangulatú világos árnyalat (festőbuzérral és titánium dioxiddal színezett) valamilyen sötét földtónussal kontrasztban mutatna igazán jól, így szinte adta magát ez a választás. Szerettem volna belevinni egy számomra új technikát is, illetve bele is vittem, de túl erősre főztem a kávét, így az alapmassza szinte semennyire nem üt el a kávézacc színétől.
Igen, szinte kötelezően főszereplő most is a zacc. Ezúttal megkíméllek Titeket a tavaszi kötelező fogyókúra változatos és kreatív kivitelezésének orrhoz dörgölésétől. (Akinek mégis ez az igénye, itt alá állhat a vizes lepedőnek.) A zacc masszírozása és a kávé koffeintartalma a hozzáadott fahéj és narancsolajjal együtt veszi fel a harcot a popsik, combok rémálmai ellen. Az olajokhoz is ezért adtam nagy adag rizskorpaolajat. A többi olaj - kókusz, extraszűz olíva, szója, ricinus és sheavaj -, megtoldva tápláló kecsketejporral, az ápolásról és a jó habzásról gondoskodik. Egyszerű, nagyszerű! :)

Coffee with sugar cubes ...and mamillas :)
Ground coffee and espresso are essential in this spring soap, just like cinnamon and orange EOs and ricebran oil. Spring soap means that we have to start fighting against cellulite before bikini season. Oil combination is: coconut, extravirgin olive oil, soybean, castor and shea butter, supplemented with goatmilk powder. I have tried a dusted embed technique, but failed, because the coffee became too dark. Simple and good looking anyway :)