2016. május 31.

A játék neve: Japán

Történt pedig, hogy egy szappanos kartársnő játékot hirdetett. Minden részt venni szándékozónak el kellett küldeni öt összetevő és egy extra adalékanyag nevét, amiből a szappan készüljön. Emellett meg kellett jelölnünk egy témát is, amire a dizájnt építjük. Ezután Kriszti összeszámolta a legtöbb szavazatot kapott összetevőt, és kihúzta a témát. A kész szappanokból mindenki elküld egy-egy darabot két kisorsolt társának. Bevallom, annyira jól jött össze a kettő, és amekkora huncut tud lenni Kriszti, engem nem hagy nyugodni a gondolat, hogy meghekkelte a szavazást. :) Mindjárt ti is megértitek, miért mondom ezt. Az öt legtöbb szavazatot kapott összetevő a kókuszolaj, olívaolaj, sheavaj, rizskorpaolaj és a ricinusolaj volt. A használandó adalékanyag a selyem, ééés ezek mellé a téma: japán. Ééértitek, rizs, selyem, japán, rizs, selyem, japán.
A kihívás alapanyag szinten nem volt túl nagy falat, hiszen ezekből az összetevőkből nagyszerű szappant lehet készíteni. A dizájnon annál többet törtem a fejem. A kívánságlistámon ugyan régóta szerepel egy japán szappan, de azt nem akartam elővenni. Egyrészt mert a többiek azt mondták, az csalás lenne :) másrészt féltem, hogy kézenfekvő volta miatt más is ugyanolyat készítene. Az illattal is bajban voltam, a rizsvirágot ugye már odaígértem másnak, de találtam helyette egy nagyon finom, édes illatot, ami nagyon emlékeztet azokra az émelyítő távol-keleti gyümölcsitalokra: a neve Hibiscus&Rhubarb.
A gyártó állítja, hogy csak közepesen gyorsítja a masszát... hát én ezt nem tudnám meggyőződéssel állítani. Tiszta szerencse, hogy nem terveztem örvényeket, rajzokat, vagy egyéb sallangot. Ráadásul annyira színez, hogy a cinkoxid olyan volt a masszának, mint halottnak a csók. De azért az illata kárpótol, úgy tűnik, Gracefruiték legfinomabb illatai a legádázabbak. De beszéljünk a dizájnról! Gondoltam, rajzolok valami szép japános dolgot, cseresznyevirág, ilyesmi. Keresgéltem képeket, és találtam néhány annyira szépet, hogy úgy éreztem, a rutintalan rajzaim helyett sokkal jobb lenne őket választani. És itt jött egy kis barkácsolás szappan decoupage technika majdnem teljesen natúr módra.
A képek kinyomtatásához a selyempapírt találtam legmegfelelőbbnek. (A nyomtató kevésbé, hálából szétázott cafatokat szaggatott, de megküzdöttünk.) Ráadásul épp az egyik nekem sorsolt szappantársról valószínűleg sokunknak a szép selymek, papírok, és a kifinomult kreativitás fognak mindig eszébe jutni, miután egy általa szervezett klub témája egy napló kötése volt. A másik sorsoltam meg a hazai ősszappanosok egyik koronázatlan királynője... nahát, remek, felköthetem a gatyámat. :) A technika következő lépése, hogy M&P alappal átkenik a felületet. Én a már korábban kipróbált házi M&P alapot használtam, ezúttal fele ricinus fele kókusz formában. Nagyon szépen terül, és sokkal átlátszóbb, mint azok a változatok, amikben más olaj is van. A borzasztó izzadékonysága sajnos kiküszöbölhetetlen, de megfelelő tárolással tudunk tenni ellene. Amikor a húgomnak mutattam a képeket, felpanaszolta, hogy miért nincs pl. egy gésa, ezért csak az ő kedvéért készült egy gésás kép is.
Aztán úgy jártam, hogy épp az övét felejtettem el leönteni átlátszóval, és amikor ezt észrevettem, már belekevertem piros micát a masszába. Ha már így jártam, ezzel öntöttem le, és kifejezetten szép lett, hogy pont ő kapott rózsás csillámot. Bevallom, magam is teljesen oda vagyok értük, annyira szépek lettek.
A maradék M&P-ral játszottam egy keveset. A micával színezettekből lego formát öntöttem, és hagyományos pigmentekkel is próbálkoztam. Utóbbiak drasztikusan csökkentik az átlátszóságot, de a csillámos legók nagyon jól sikerültek.

(Valamennyi kép a Freepik.com oldalról származik)

Japanese soap challenge
A soapy friend started this game: all the participants had to vote for ingredients and one additive and indicate one theme. The winners list is: olive, coconut, ricebran, cartor oils and shea butter plus silk, with the theme Japan. Well, I'm not sure that this wasn't hacked, because this combination is too perfectly matching :) My fragrance oil (Hibiscus&Rhubarb) speeds up the batch terribly and also discolours it, but it's very yummy. I've printed these pictures on silk paper, and covered with home made M&P (50% castor, 50% coconut oil).

2016. május 29.

A szappan napos oldala

A tavasz végérvényes beköszöntének csalhatatlan jele, amikor kisárgulnak a kertek, és mindent elöntenek a nap színű pitypangok. Nekem persze ilyenkor több sem kell, azonnal sárgátlanítom a hátsó kertet :) A tavalyi pitypangos szappan annyira jól sikerült, hogy muszáj volt idén is reprodukálnom. A remek összetevőkből van amit mindenképp meg akartam tartani, van amit unalmasnak tartottam volna, főleg hogy mostanában valahogy szinte mindenbe becsúszott: ő volt a kurkuma. Ráadásul idén piros pálmaolajat is beterveztem, aminek a sárgája az érési folyamat végére valószínűleg teljesen összeért volna a kurkuma fakulásával. Isteni szikraként jött a gondolat, hogy chiliporral helyettesítsem. A pitypang problémás bőrre gyakorolt áldásos hatása köré tervezett koncepcióban remek helye van, bőrkisimító, stimuláló képessége is javíthatja a bőr állapotát.
Megmaradt viszont a neem olaj, kötelező elemként egy ilyen szappanban.
Az olajok a következők: kókuszolaj, pitypanggal macerált olívaolaj (a trükk az, hogy a friss virágot fonnyasztjuk pár napot, így nem csak rohadni fog az olajos üvegben), disznózsír, szójaolaj, piros pálmaolaj, neem olaj, ricinusolaj. Ki nem maradhatott volna a tej, most épp kecsketejsavóként, és ehhez a színhez a mézet is elő kellett venni :) Kevés sót is használtam, amitől kellemesebb lesz a szappan használata.

A napsugaras vidám hangulathoz édes illatú piros mandarin illóolajat és elemi olajat választottam.
Utóbbit kifejezetten tonizáló és sebgyógyító képessége miatt, de előbbi is határozottan problémás bőrre ajánlott. Az egész szappannak emellett van egy hangsúlyos dióféle szerű illata, aminek még nem igazán sikerült az eredetét megtalálnom. Talán a csillagok állása miatt lehet, hogy ez a sokféle összetevő ilyen különleges illattá állt össze :)

Szerencsére már egy egész szettnyi fekete cicám és cameóm volt, amik megint tökéletesen illenek az élénksárga környezethez. Rácuppantam az Ember görögös sakk készletére a fotózáshoz. Ne kérdezzétek az okát, csak mert megláttam és megtetszett, aztán meg a mélységekkel való játék is :) Nyárias boldogságszappan problémás bőrre is, meg mindenkinek is.

Sunny dandelion chili soap 
I love to use this flower in soap, it gives remedy for those suffering from problem skin.
And I love that it gives a beautiful yellow colour. This time I strenghthened this colour with red palm butter. My oils are coconut, dandelion infused olive oil (I recommend to desiccate fresh flowers for one or two days before), lard, soybean oil, red palm butter, neem and castor oil. Additives are goats milk whey, honey, and chili powder as colourant and active ingredient as it has smoothing and stimulating effect. I've added a bit of salt as well, because it gives a nice feeling. Scented with red tangerine and elemi EOs, both are beneficial for problem skin.


2016. május 27.

Slágeres, Hévízi iszapos, kakaóvajas

Ez a szappan is örökzöld, és szerencsére még mindig rejlik benne számtalan lehetőség mind a tartalom, mind a forma terén. Ezúttal színbéli kontrasztra vágytam, ezért a középső csíkba festőbuzért tettem. Azt, hogy miért szerettem volna kakaóvajat használni, nem is tudom igazán, talán mert isteni finom a szappanja. Meg azért, mert fontosnak tartom, hogy az alapanyagok mind harmonizáljanak bőrre gyakorolt hatásukban is a fő összetevővel.
És mert az iszap gyulladásos bőrbetegségekre ajánlott, ezért mindenből az érzékenyeknek való, tápláló, kíméletes dolgokat választottam. Az olajkombináció így olívaolaj, csökkentett mennyiségű kókuszolaj, szójaolaj, disznózsír, kakaóvaj és ricinusolaj keveréke. Nem sajnáltam belőle a tejet: tejszínt és tejsavót is használtam. Lenmaglisztet őröltem, és persze a festőbuzér por sem csak dísznek van ám benne :) Kevés só is hozzájárult a minőséghez és a gondoskodáshoz.
Az illóolaj talány volt, és amellett, hogy a gyulladt bőr ápolása során jól jöhet egy kis fertőtlenítő hatás, a citromfű kivételesen mégis inkább az illata miatt került elő. Egyrészt mert finom, másrészt jó esélye van elfedni a kényes orrúak számára megmaradó pocsolya szagot :) Először arra gondoltam, hogy ez a szappan is kap cicákat, cameókat, de azt gondoltam, tán túl sok lenne, így maradtak a tavat idéző hullámok. Illatos, kíméletes, mutatós szappan, amit első sorban a bőrbajokkal küzdőknek készítettem, de bárkinek szeretettel ajánlom :)


Hévíz mud soap with cocoa butter
This beautiful black mud is a forever source of spectacular medicinal soaps. Since it is recommended for inflammatory skin diseases, I like to combine it with mild, gentle and healing ingredients. The oils are: olive, decreased amount of coconut oil, soybean oil, lard (it was known as an active anti-inflammatory agent and base of salves in folk medicine, this is why I love to use it in many of my soaps), cocoa butter and castor oil.

Many many milks: cream and whey as well :) Ground linseed, salt (to make it a light brine-like soap), and the pink line is madder root. Scented with lemongrass, just because I like it, and it is strong enough to hide the smell of the mud. The waves remind us of the black lake of Hévíz.

2016. május 23.

Mézes csipkebogyó szappan

Az első kérdésre a válasz: nem, nem friss benne a csipkebogyó ilyenkor :) Olyannyira nem, hogy meg sem tudom mondani, hogy mióta macerálódik olívaolajban. Csak azt tudom, hogy anno frissen szedtem erdő szélén, szárítottam, egy részét olajba tettem, a másik felét pedig megőröltem, és úgy ahogy van, belekevertem a szappanba. Egy nagyon lágy, kíméletes, érzékeny bőrre való szappant szerettem volna készíteni belőle, kifejezetten az egyszerűség és a népi hagyományok jegyében. Ezért választottam igazán ápoló olajokat és csökkentettem a kókuszolaj szokásos arányát. Helyette disznózsírt használtam, csipkebogyóval macerált olívaolajjal, rizskorpaolajjal, ricinusolajjal, a gyönyörű napsárga színt pedig többek közt a piros pálmaolajtól kapta.
A szín másik felelőse a méz, amiből már jó ideje nem volt itthon, így most alig vártam, hogy újra szappanozhassak (is) vele. Még krémesebbé a tejszín teszi, így adtam neki valódi bőrnyugtató hatást. Az őrölt csipkebogyó nem is annyira radírozni, sokkal inkább masszírozni fog. A gyümölcsös hangulat és a vidám szín mellé választottam a gyümölcskert nevű illatolaj ínycsiklandó zamatát. Mostanában tényleg el fognak macskásodni a szappanjaim, ugyanis odavagyok a kis cicás és cameás formáimért. Ennek a bordó-sárga koncepciónak is olyan jót tettek ezek a krémszínű gombocskák.

Honey-rosehip soap with Peru balm
This is very simple and gentle and absolutely traditional soap for sensitive, maybe damaged skin. Contains rosehip infused olive oil and ground rosehip. Made of reduced amount of coconut oil, replaced with lard and red palm butter, also used ricebran and castor oils. Creamy and delicate additives are honey and cream, and the healing additive is the Peru balm. I gave it a fruitty sweet scent named Fruit garden. As you can see my actual favorites arethe cat and cameo buttons :)

2016. május 15.

Neroli sószappan

Igen, megint sószappan. Mert muszáj magamat utolérnem. Meg azokat, akik kb. mintha ennék. Most is van benne icipici újdonság a legutóbbi verzióhoz képest. Ezúttal rendkívül prózai oka van az újításnak: megpróbálom kisöpörni a fiókból az impulzusvásárlásaim terméseit, jelesül azokat az illóolajokat, amiket a szinte soha nem vennék elő magamtól. Így viszont leülök a fiók elé, megnézem szappanozás előtt a tartalmát, és kiválasztok valamit, ami belefér a koncepcióba. Ez most épp a neroli olaj. Önmagában, bevallom, WC szagtalanító szagnak érzem, nyilván ez az oka, hogy nem kattantam rá, viszont kubebával semlegesítve egész kellemes verzió lett belőle. A másik ok, amiért sószappanoztam, az, hogy beszereztem új öntőformát, ami nem muffin trapezoid, hanem majdnem párhuzamos oldalú kör alak.
Az isten is sószappannak teremtette :) Meg a lányok kedvéért készültek kavics formák is újra :) Szóval új a forma, kicsit megbolondított az illat, de minden más maradt. Tiszta kókusz szappan, nagyon sok Himalaya só, tejsavó, szén. És ami még nem változott: ha nagy, éles szélű sószemcsék vannak a szappanon, akkor azt kellő ideig tartó csodálás után ne felejtsük el leszedni! Csak dekorációs célt szolgálnak, viszont karmolhatnak, így használat előtt feltétlen távolítsuk el. - Szolgálati közlemény vége - Lehet folytatni a habos illatos élvezetet. :)

Salt soap with neroli 
This one is nearly the same like the earlier one. The only difference is the scent, because I've decided to clean out my EO drawer, and use up everything that came from those impulse shoppings - you know... This time the winner is neroli that fits with this soap well. I've bought a new mold also, and it's a great chance to try it and make salt soaps. So everything else is the same: 100% coconut oil, Himalayan pink salt, whey, charcoal and litsea cubeba EO.

2016. május 6.

Zselészappan, elszappanosított kecsketej és egyéb bohóságok

A múltkori folyékony szappan után tovább folytattam a kísérletezést, elsősorban az állagra koncentrálva. Úgy tűnt, még az a pici kókuszolaj is teljesen tönkrevágta a konzisztenciát, ezért úgy döntöttem, teljesen kiiktatom. Helyette elővettem egy nagyszerű módszert, szintén Omar Anyu tudástárából, miszerint a lúgot glicerinben oldom. Ez javítja az állagot, és extra folyadék nélkül lehet hozzáadni glicerint, ami hidratáló hatást kölcsönöz a lemosó termékeknek. Továbbra sincsenek túl nagy elvárásaim sem az átlátszóságot, sem a nagyszabású beavatkozásokat, mint amilyen a semlegesítés, illetően, hisz csak magunknak készül. Ezért maradtam a nagyon egyszerű 1-2% körüli SF-nél, amit a megfelelő sűrűség el is viselt, nem ült ki a tetejére. A repce beváltotta a hozzá fűzött reményeket, vagyis nem szaglott. De kellett mellé valami, ami habzik is, meg sűrű is marad, így a rizskorpaolajra esett a választásom. Nem kellett csalódnom, habzik is, jó sűrű is, és nem büdös!
A kellően sűrű folyékony szappant képző olajok, mint pl. az olíva legnagyobb átka, hogy van egy elnyomhatatlan, fura mellékszaga. Épp az állaga miatt jó nagy mennyiségre fel lehetett hígítani, viszont el kell használni, mert a megfelelő tartósítás még várat magára. (Megmértem a pH-ját: 8, ez elég gyenge védelem önmagában középtávon is.) Ezért egy részét Tabac és borsmenta illattal, almazöld árnyalatban szétosztottam a férfi rokonok közt. Egy kolléganőm panaszkodott, hogy ettől a szerintünk sem épp tökéletes illattól hányingere van. Nem vettem volna a lelkemre, hogy emiatt ne bújjon oda a párjához, ezért próbáltam oldani az émelyítő tónust borsmentával, és szerencsére sikerrel jártam. :) Gyakorlatilag mindenki rajong érte, aki kapott belőle, ami igazán nagy öröm, ha már nem osztoznak a szilárd szappanok iránti rajongásomban.
Egy rész kubeba illattal és piros micával anyunál landolt, a maradékkal pedig játékra fel! Omar anyu is írt már korábban a zselészappanról, a Lushnál töretlen a sikere a zselés tusfürdőnek, és más DIY blogokon is gyakorta vendég a módszer, gondoltam én sem hagyom ki. A lúgos pH kontra / zselésítő anyagok tengelyen felmerülő probléma okán fel sem merült bennem vegán megoldás, zselatint kaptam elő.
Ezt a masszát is kubeba illattal láttam el, és zöld ill. fuchsia pigmentekkel színeztem. Gondolom a tortabajnokok jobban ismerik a dolgot, nekem nem volt kézenfekvő a szükséges zselatinmennyiség. Ha kevés, nagyon szakadékony, lágy lesz, így erre a célra nem kell sajnálni az anyagot, és hiába hidegen keverős verziót vettem, kellett egy kis melegítés is. A végeredmény stabil, jó ruganyos zselé lett, ami szépen visszanyeri a formáját. A tartósításról itt is kell gondoskodni hosszú távon!
Még korábban elkezdett foglalkoztatni a gondolat, hogy csak el kellene szappanosítani kecsketejet, csak úgy, játékból. No igen, ez lenne az igazi kecsketej szappan, ép persze, sokkal egyszerűbb lenne vajból készíteni, de úgy hol marad a játék?
Kértem is egy nagy üveggel, jó helyről, ami olyan finom volt, hogy szinte sajnáltam elpancsolni. Mivel imádok tejsavót használni, és arra úgysincs szükség a szappanosodáshoz, először megaltattam a tejet, és eltettem a savóját a mélyhűtőbe. A maradékot feltettem a gázra, és az egyik szappanklub bográcsos módszeréhez hasonlóan láttam neki. Még így jelentősen csökkentett folyadéktartalommal is elég nagy macera volt a folyamat.
Ha tudja az ember, mennyi a zsírtartalma a kecsketejnek, tudni fogja, hogy sok szappanra nem számíthat, így malmozhatunk egy keveset, mire ennyi folyadékból méltóztatik kiválni. Közben a folyadék és benne a cukor és a tejfehérje végigment mindenféle fázison és színeváltozáson, erről szintén Omar anyu írt egy cikket. Hogy ne csak mosószappant nyerjek a végén, egy kevés tejet félretettem, és azzal kevertem el a színszappant. A végeredmény ez a két apró, kőkemény, kissé amorfra szikkadt, de nagyon habzó szappanka. Ez a projekt is kipipálva :)

Update! A gyerekek rájöttek, hogy mire lehet még használni a zselészappant: kellő megdolgozás után kiválóan funkcionál takonylabdaként. Gyengébb idegzetű, a lakás állapotához a gyerekkor elmúltáig irreális reményeket fűző szülőknek nem ajánlott :)

Gelly soap and saponified goatmilk
Yes, that small, brownish ugly soap is exactly a goat milk soap. I mean it is really saponified goatmilk, and nothing else, just for fun. The other project is a liquid soap with good consistency and foaming potential and without unacceptable additives. And without that insuppressible smell that comes from those oils that make good consistency, like olive oil. So i've found it in rapeseed and ricebran oils. I made male and female scented liquid soaps, and some gelly soaps with gelatine.