2014. február 27.

Buborékok, egyesüljetek!

Avagy épül a megyehatárokat átívelő szappanos közösség. A hobbiszappanosok szeretik egymás munkáit nézegetni, és ha alkalmuk adódik rá, az orrukat is odanyomni hozzá, hogy jó mélyen szívhassák be az illatát. Utóbbinak sajnos gyakran akadálya a távolság, hisz a szélrózsa minden irányában lakunk, kevés olyan lehetőség, és még kevesebb esemény van, amikor találkozhatnánk, tapasztalatokat cserélhetnénk személyesen is. Pedig milyen jó is egy közösség, ahol nem néznek UFO-nak, amikor a hobbidról beszélsz! :)
Erre ad most lehetőséget végre nem csak virtuálisan Eszti kezdeményezése, melyet számtalan külföldi példa sikerén felbuzdulva, sokunk nagy örömére elindított itthon is. Ezúton is köszönjük neki a lehetőséget! Én pedig különösen, amiért engem is megkeresett egy kedves levélben, hogy meghívjon a csapatba. A program legfőbb célja, hogy megismerjük egymás munkáit, s azokon keresztül új kapcsolatok is születhessenek. A mikéntjéről részletes leírást itt találtok, és mutatok térképet is, amin az összes résztvevőt megtaláljátok.
https://mapsengine.google.com/map/edit?mid=zqXL__P53pfQ.kjrlkjwEEaT4
Az én résztvevőm a Kiss from a Rose II. lesz.
Hamarosan hozzám is megérkezik a csomag, alig várom már!
Update! Íme a kollázs, ami a résztvevők szappanjainak a képeiből készült:

2014. február 22.

Menyasszonyi selyemszappan

Ismét köszönetajándékok készülnek a kiskonyhában. Ezúttal már az előzőn felbuzdulva kaptam a felkérést. Némi egyezkedés, elképzelések, ötletek cseréje után kialakult egy annyira nem is szimpla terv. Kis szívek a lehető legnatúrabb színben, kakaós hullámokkal, a csomagolás alább látható. Amit én szerettem volna feltétlen látni benne, az a selyem volt. Mégpedig azért, mert sikerült beszereznem Tussah selymet, és hol lenne a legjobb helyen, mint egy menyasszony ajándékában. Nagyon izgalmas művelet selymet használni egy szappanban: fogunk egy gombócnyi nyers hernyóselymet és feloldjuk a lúgoldatban. Az óceán túloldalán forró oldatban oldják, de Clara Lindberg megosztotta velünk a titkot, hogy egy kis türelem (mondjuk amíg éjszaka alszunk) bőven elég, és hideg oldatban is feloldódik nyom nélkül.
Léptem egy merészet, és kétszer annyi selymet használtam, mint azt az előírások diktálják. Az egész éjszakás állás után látszottak még a rostok, és ha kiemeltem a folyadékból, egy nyúlós valaminek tűnt az egész. Azonban amikor átszűrtem, és passzíroztam a szűrőn, az egész nyom nélkül távozott a lyukakon. A massza semmi szokatlant nem művelt, így bátran mondhatom: siker! És hogy mégis mit keres a selyem a szappanban? A selyem proteinek könnyen felszívódnak a bőrben, hidratálják, táplálják azt és javítják az anyagcsere folyamatait. Segíti regenerálódó képességét, ezáltal pl. a sebgyógyulást. Nyugtató hatású, filmszerű bevonatot képezve nyújt védelmet a környezeti hatások ellen. A szappant keményebbé, fényesebbé, síkosabbá varázsolja és nagyobb habot képez.
Ami még a szappanba került: kókuszvaj, extraszűz olívaolaj, sheavaj, ricinusolaj - nagyon habzó, nagyon tápláló, fiatalító, az érzékeny bőrnek is kellemes kombináció. Zabtej: tápláló, hidratál, bőrkisimító hatású. Kakaópor: antioxidáns, táplál, frissít.
Az illatot a menyasszony választotta: citrusos - valamennyi általam választott olaj alkalmas a zsíros bőr ápolására, tisztítására többek közt fertőtlenítő, keringést serkentő hatásuk által. A mandarinolaj (antioxidáns, dezodoráló, erős nyugtató hatású), az édesnarancs (bőrfertőzések, cellulitis, ödéma) és lime olaj (immunrendszert stimuláló, dezodoráló, légúti megbetegedésekben, de akár herpesz ellen is segítséget nyújt) együtt egy diszkrét, kellemes, kímélő, édeskés illatot ad. Igazán jó választás egy ilyen visszafogott, természetes megjelenésű szappanhoz. A cédula egyben ültetőkártyaként is szolgál ezúttal, a szalag rafiakötöző. A gyöngyházfényű papír fényvisszaverődése miatt csak az oldalt álló darabon látszik a szív, ami élőben gyönyörűen érvényesül. Az egész kompozíció a meghívóval és a lagzi dekorációjával harmonizál. És persze sosem adunk ki a kezünkből semmit összetevőlista nélkül! :)

Bridal silk soaps - wedding favor soaps again
These natural and modest pieces are made of Tussah silk (as it is essential for a fiancée), oatmilk, extravirgin olive oil, coconut oil, shea butter and castor oil. The waves were designed with cocoa powder. Scented with orange, lime and tangerine EOs.

2014. február 20.

Sörös is, tojásos is, sampon is... és még mennyi minden!

Én is kifogytam a samponszappanból, Ti is, és szóltatok is. Hát épp aktuális volt egy új sörös szappant megálmodni. Mostanában sokszor néztem irigykedve a tengerentúli szappanosok sörös csodáit. Ők egyébként is szeretnek mindenféle italból szappant készíteni: sör, bor, rozé, pezsgő, sangria, cider, ale... Most az én söröm is különleges: ajándékba kaptam tartósítószertől mentes házi sört, méghozzá Jakabék többszörös aranyérmes főztjét. No de én tovább emeltem a tétet: mi az az étel, amiről sokunknak jut eszébe a hajmosás? Igen, a tojás! És ahogy ígértem, itt nem állunk meg, mert hajszépítő összetevők egész sora került most a fazékba. Sorolom elölről:
Sör: fényt kölcsönöz, tartást ad, nyugtatja a fejbőrt, táplálja, munkára serkenti a hajhagymákat.
Tojássárgája: önmagában is tisztít, kondicionálja a száraz, durva hajat.
Rozmaringolaj: harmonizálja a faggyútermelést, serkenti a hajnövekedést, antibakteriális, javítja a fejbőr keringését.
Olívaolaj: Védő bevonatot képez és lágyítja a hajat.
Rizskorpaolaj: hajerősítő, hidratáló, fejbőrápoló olajok, megelőzik a hajhullást. Táplálnak, antioxidánsokat tartalmaznak, ápolják a töredezett hajvégeket.
Földimogyoró olaj: megelőzi a korpásodást, erősíti a hajszálakat, visszafogja a proteinvesztést és hidratál.
Kókuszvaj: bezárja a hajszálba a nedvességet.
Ricinusolaj: nyugtató, gombaellenes hatású olaj.
Sheavaj: ápoló védőréteget képezve zárja le a hajszálat, anélkül, hogy elnehezítené azt, táplálja, hidratálja a fejbőrt.
Méhviasz: fényt ad a hajnak és tartást a szappannak. 
Méz: hidratálja a száraz hajat, korpa és kopaszodás ellen is segít.
Zöldtea: hidratáló, antioxidáns és korpaellenes hatású, megállítja a hajvesztést.
Lenmagzselé: fényt ad és ápolja az érzékeny fejbőrt.
Kecsketejpor: a tejek szintén a száraz haj kondicionálására alkalmasak, a kecsketejpor pedig különösen barátságos a mindenre érzékeny bőrhöz is.
Zöld és rózsaszín agyag: az agyagok abszorbeálnak minden oda nem való dolgot: zsírt, felhalmozódott vegyszereket, toxinokat, koszt. Most kétféle sampont készítettem: a zöld agyagos zsírosabb hajra való, a rózsaszín agyagos gyengédebb, érzékenyebbek is használhatják.
Most sem maradhatott el a sörös megjelenés. Ezúttal a színesebb anyagok csak a "sörbe kerültek", míg a "habot" még ezek elkeverése előtt kivettem. A "hab" színéről titánium dioxid gondoskodik. Különösebb bőr vagy hajápoló tulajdonsága nincsen, viszont remekül színez fehérre (ételekben, kozmetikumokban egyaránt használják), és bevonószer formájában visszaveri a káros sugarakat. Utóbbi hatása miatt kedvelt összetevője a natúr napozószereknek, bár lemosó termékben nem nagyon élvezhetjük ezt a hatást. Szeretik rossz hírét kelteni, bár már rég bizonyították, hogy ez a szemcseméret nem képes felszívódni bőrön keresztül, így bizonyosan nem okoz rákot és nem toxikus (bővebben itt).
Hogy ezután a rossz kedvű mondat után feldobjam egy kicsit a bejegyzést: igen, ez egy szuper tápláló, mindenféle hajbaj ellen felszerelkezett, vidám megjelenésű és isteni fűszeres illatú szappan, nem csak hajmosásra!

Shampoo bar with homemade beer and yolk
No, it's not mine, just a gift. :) But it won golden medal on European brewing competitions several times, and it's free from any preservatives. Beside this one I used lots of ingredients that save moisture, softness and shine and maintain the health of sculp. Egg yolk, green tea, flax seed jelly, olive oil, ricebran oil, peanut oil, shea butter, castor oil, coconut oil, bee's wax, honey, goatmilk powder, french pink clay and green clay. Scented with rosemary EO, the foam design is coloured with titanium dioxide.

2014. február 6.

Házi szappan, kézműves szappan, natúr szappan

Védőbeszéd következik az igazi natúr szappanok mellett

Korábban panaszkodtam a fb oldalamon, hogy valaki igaztalanul támadott. Röviden most csak annyit, hogy épp a legnépszerűbb darabjaimról írt nagyon negatív kritikát a Krémmánián. Ráadásul a felhasználóneve és a három értékelt szappan alapján szinte 100%-ig vagyok meggyőződve róla, hogy soha nem használta őket, mert soha sem ajándékba nem kaphatott, sem nem vásárolhatott. Nem reagáltam semmilyen formában. Volt aki rávilágítson helyettem a legnagyobb tévedésére, amit ráadásul ő adott a számba... tollamba. Itt is elmondom, hogy önmagában a negatív kritika nem zavar, ha építő, hisz nem vagyunk egyformák, mindenkinek más válik be. Viszont akkor elolvastam a kritikáit, és feltűnt, hogy szinte csak a natúr vonalat értékeli, és szemlátomást szinte csak negatívan.
Amiért most ismét írok, az az, hogy nem hagyott nyugodni egy állítása. A manapság legnagyobb magyar natúrszappant készítő cég 100% olívaszappanjáról azt írta, hogy megavasodott. Két okból is kételkedtem az igazságtartalmában: egyrészt a saját, fentebb írt tapasztalatom miatt, másrészt mert minden szappanos tudja: a kasztíliai, vagyis a tiszta olívaszappan szinte sosem avasodik meg. Igaz ez az anyjára, a valódi olívaolajra is. Persze egyszercsak ez is meg fog avasodni, de az nem hónapok, sőt! nem is egy-két év műve. Gondoljunk csak egy aleppóira! Meg kellett néznem a termékről írt összes kritikát, és láss csodát! Nem egy, nem két ember ugyancsak avasodásról számolt be. Emellett rémes szárító hatásról is, ami szintén nem igazán jellemző egy jó kis olívaszappanra. (Az persze mellékes, hogy volt olyan hozzászóló, aki nem értette, hogy nem válik szét a víz és az olaj segédanyag nélkül. Nem kell egy laikus felhasználónak tudni, hogy az "elszappanosított" szócska azt jelenti, hogy nátrium hidroxid és olaj találkozott, a víz pedig huss, eltűnik a kész szappanból.) Többekben kifejezetten lesújtó vélemény alakult ki a márkáról épp ennek a terméknek a kapcsán, melyet nem is rejtettek véka alá.
De vajon mi történt? Miért romlik meg és ébreszt gyakorlatilag ellenséges légkört az egyik legjobb, legtisztább, legkíméletesebb szappan? Mi van ebben a szappanban? És itt jövünk mi, szappanosok a képbe. Gyakorlatilag szidják a cég szappanjait, és szidják a szappant úgy általában. Utóbbit azért, mert ismét megerősítést nyert az ekcémásokban az a tapasztalat, amit az ipari szappanok alapoztak meg: ekcémára tilos szappant használni!
A felelőtlen üzleti magatartás, az ipari gyártású szappan felruházása a kézzel készítettek erényeivel - ezek a lépések rossz irányba terelik az igazi szappanok megítélését. Manapság a szappan reneszánszát éli, épp a kézműves termékeknek köszönhetően. A házi szappanban benne van a készítő tudása, szíve, lelke. Mégis legtöbben csak a boltokban kapható, vagy az intenzív online kampányt folytató típussal találkoznak. És ha csak olyan tapasztalatokkal gazdagodnak, mint azok, akik a Krémmánián nyilatkoznak, akkor bizony nekünk fel kell kötnünk a gatyánkat. Védőbeszéd helyett inkább kiáltás ez ennek a kis közösségnek:
Együtt kell megvédenünk az igazi szappanok jó hírét. Mi mutathatjuk meg, mi is az az óriási különbség. Beszéljünk róla! Szerintem mindannyian sokat beszélünk róla :) De vajon eleget?

2014. február 1.

Csokis-chilis-paprikás szappan

A szezonális szappanok közül nem maradhat ki a csokis sem. Eredetileg narancsos lett volna, mert itthon a narancsos csokit szeretjük legjobban. Azonban ahogy a konyhában megakadt a szemem az Ember öccsétől kapott szárított erős paprikán, új ötletem támadt. Összetörtem és nyakon öntöttem vagy három kis gyilkost, és mentek a keltetőbe egy hónapra. Az olaj színe nem lett annyira élénk, mint terveztem, ezért megdobtam egy kis chilivel is az utolsó néhány napra. Ettől később a massza pont olyan lett, mint a hurkazsír :) Két rétegű szappant terveztem, egy csokisat és egy áttetsző paprikásat.
A csokis kapott minden jót: belereszeltem egy csomó étcsokit, adtam hozzá egy kanál kakaóport, és az eredeti tervhez hűen egy icipici narancsolajat is (mert több nem volt itthon). :) Nem hiszem, hogy nagyon be kellene mutatnom a csoki bőrre gyakorolt hatását: nagyon tápláló, fiatalító, bőrkisimító, telis-tele antioxidánsokkal. Javítja a bőr keringését, helyreállítja a víztartalmát, rugalmasságát és zsírbontó hatású. Igazi Jolly Joker gyakorlatilag bármilyen bőrtípus ápolásában, és remekül harmonizál a chili hatásaival. Nem maradhatott ki az olajok közül sem a kakaóvaj, hozzá dukált hasonló hatású rizsolaj is. Kókuszvaj és ricinusolaj fokozza a habzást, és gazdagítja a szappant az extraszűz olívaolajjal és szójaolajjal együtt. A csokihoz tej is kívánkozik, ezért félretettem egy nagy adag tejsavót a mindennapi házi kefírem alól. Tejsav tartalma a lúggal reakcióba lépve Na-laktátot képez, ami egyrészt keményíti a szappant, másrészt ezt az adalékot gyakran alkalmazzák tartósítószerként. Eviktől még többet is megtudhatunk: a Na-laktát hidratál, hasonló hatást fejt ki, mint az AHA-savak, krémesebb, jobb habot képez. A többi csak a szappankészítőknek érdekes, a link alatt érdemes ezeket is elolvasni. A chilis-paprikás rétegnél ismét kísérleteztem az áttetsző szappan receptemmel, amivel még mindig nem vagyok elégedett. Ezúttal annyira megemelkedett a reakcióhő, hogy gyakorlatilag olaj-szerűvé vált a felső réteg, és hiába volt nagyon vékony, három napig nem tudtam felvágni, annyira lassan szilárdult. Legközelebb azt hiszem jelentősen megnyirbálom a folyadék arányát, meglátjuk, akkor hogyan viselkedik. Díszítésként elrejtettem benne néhány kocka csokit, ami valójában a festőbuzéros, kakaóval színezett masszából készült.
Íme egy finom chilis forrócsoki téli estékre.

Chocolate-chili-hot pepper soap
The bottom layer is made of shredded dark chocolate, cocoa powder, orange EO, and homemade whey. The oils are: coconut oil, cocoa butter, castor oil, extravirgin olive oil, soybean oil, ricebran oil.
The top layer is made of castor oil (40%), coconut oil and olive oil. I used a hot pepper-chili infusion. The chocolate cubes were made of my madder root soap colored with cocoa powder.

A szappan, kinek nem mondjuk ki a nevét...

Egyrészt amiatt az asszociáció miatt, amiért ezt a darabot is épp oly gonosznak tartom, mint a fenti jelző eredeti tulajdonosát. Másrészt azért, mert amikor a dizájnt kitaláltam, bizony nem gondoltam át teljesen, hogy hogyan is fog mutatni. A név pedig, ami először az eszembe jutott, háát... nem éppen címsorba való. De beszéljünk inkább a szappanról: meleg eljárásra adtam a fejem, és mivel ez az első kísérlet, nem akartam túllihegni a dolgot. Jó kis télies, tápláló összetevőkre gondoltam, ha már szezonja van: extraszűz olívaolaj, kókuszvaj és sheavaj az alap. Hozzá olyan sűrű zabtejet készítettem, amit egy brit szociban biztosan készséggel tálalnának fel reggeliként. Az egészet mézontófű mézzel és propolisszal gondoltam megfűszerezni (hatásaikról bővebben a linken). Hát igen... fűszerből is van olyan szép számmal, amit csak a legvégén szabad hozzáadni. Igaz ez a kitétel a meleg eljárással készült szappanok esetében is az adalékokra. Általában illik nem agyonvágni a hatóanyagokat a tartós hőhatással, de nem tudtam, hogy mennyire lesz esélyem teljesen elkeverni ezeket a folyamat végén, így kockáztattam.
Ám ahogy kevertem hozzá a mézet és a propoliszt, egyszerre csak az egész massza összeugrott, kinyomott magából egy csomó olajat és vizet és két fázisra vált szét. Kishíján sírtam, de gondoltam, ennél rosszabb már nem lehet. Belapátoltam a melegítésre szánt edénybe, és bedobtam szépen a sütőbe. Néha kevergettem, egy jó darabig nem javult a helyzet, a képen látható olajban-szmötyi állapot rögzülni látszott. Aztán úgy fél óra elteltével megint nekiestem botmixerrel és láss csodát, sikerült homogénre keverni. Innentől ismét rendes, jólnevelt szappan módjára viselkedett. A malőr miatt inkább jó sokáig néztem azt a bizonyos géles, viszkózus állagot, mielőtt késznek ítéltem a szappant. Bár nagyon tetszik a meleg szappanok textúrája, úgy gondoltam, hogy a számomra uncsi, az összetétel miatt se-barna megjelenést fel kell dobni valamivel. Egy másik szappanhoz készítettem a korábbi festőbuzéros masszából kis dizájnelemeket egy bonbonos dobozt használva öntőformának, de volt belőle elég, hogy ezekre is jusson. Az egyébként illatmentesre tervezett szappannak így kölcsönöznek egy lehelletnyi geránium illatot.
A rések fehéragyagos beporozásával terveztem antikolni a megjelenést, ami utólag még annál is jobb ötletnek tűnt, mint egyébként.  Háát... nos... mint fentebb említettem, nem vizualizáltam kellően a végeredményt. Az Ember azt mondta rá, lencsefőzelék párizsival. Én inkább azt mondanám: Igen, elkészült a csöcs-szappan... :)


"Tits soap"
This is a very indulgent hot process soap for winter time. Made of coconut oil, extravirgin olive oil, shea butter and oatmilk. Enriched with bluebell honey and propolis, brushed kaolin clay into the crannies (as I have seen on Clara Lindberg's photo). The name is came from the unexpected appearance of the envisioned design. The design elements are colored with madder root and scented with geranium EO.