2014. június 27.

Oriental IV. - Indiai szantál szappan

Ígérem, hogy nemsokára hazai, kontinentális vizekre evezek, de ez a szappan többszöri kérésre készült el végre. Egészen konkrétan a szantálos része, a hangsúly pedig az illaton volt, és persze megint elkalandozott a fantáziám. A nyugat-indiai szantálfa olaja úgynevezett kiegyenlítő olaj, bármilyen bőrtípushoz illik, enyhe fertőtlenítő hatással bír. Az illata számomra egzotikus, különleges eleganciát sugároz, de önmagában kissé férfias, így választottam hozzá egy ugyanilyen, érett és elegáns illóolajat. A pacsuli fő tulajdonsága szövetregeneráló képessége, legyen szó ráncokról, sebekről, cellulitisről, bőrbetegségekről, emellett erős fertőtlenítő hatású, és afrodiziákumként is ismert. A szantál ünnepélyes hangulatát kiegészíti a maga antidepresszáns tulajdonságával. Na de milyen különleges dizájn illik ehhez az illatkompozícióhoz? A feather swirl technika nagyon izgalmas a készítő számára, és nagyon szép ajándék annak, akihez végül eljut. A színekért most ismét a természethez fordultam vissza, persze egészen Indiáig: kurkuma és henna. Mindkettő nagyon különleges, ősidők óta jól bevált növény, intenzíven gyógyítja bőrünk sokféle baját. Egy pici titándioxid is jutott a mintába, hogy kiemelje azt. De nem fogytunk ki a keleties összetevőkből: kókuszkrém és szójaolaj, gazdagítva szőlőmagolajjal, babassu vajjal, az elmaradhatatlan olíva-kókusz alapban.
Tápláló, frissítő, gazdag, az érett bőr ápolására is kiválóan alkalmas szappan. A tetején szerettem volna kipróbálni egy magam készítette szilikon mintát, de nem lett valami látványos, úgyhogy be sem mutatom, amíg átütőbb sikert nem aratok vele :) (Szemfülesek persze szavazhatnak, hogy vajon mit nem lehet látni, a többieknek türelem.)


Sandalwood soap with turmeric and henna
I was asked to make soap with sandalwood. But a scent is too plain, so this was the best time to give try for feather swirl. OK, that was the first try, but I really like how it came out. The ingredients: coconut cream, turmeric, henna powder, some TD, soybean, grapeseed, olive, coconut oils, babassu butter. West indian sandalwood and patchouli EOs. Elegant, refreshing, rich soap for matured skin also.

2014. június 17.

Türkish delight - ánizsos SOLE szappan

Porondon volt már az ánizs macerátum bevetése és egy igazi SOLE szappan elkészítése is. Kézenfekvő volt nyáron egy tengeres témájú sószappant készíteni (ugye só, ánizs > ouzo > Görögország > tenger), de Judwil, a sole szappan hazai terjesztője persze beelőzött :) Kicsit sem sajnálom tőle, mégiscsak neki köszönhetjük a receptet, és egyébként sem verseny ez! :) Nekem viszont más ötlet után kellett nézni. Sole, ánizs... itt jött volna az ouzo, de van helyette Raki! Aki nyaralt már Törökországban, pláne háromcsillag-all-inclusive-ban, az biztosan tudja, milyen esténként az ellátáshoz járó rakit szürcsölgetni. Ugyanattól az ánizsolajtól válik opálossá víz hatására, mint az ouzo, épp csak máshogy hívják. A kék pigmentet sem kell a polcon hagyni, mert itt a legjobb alkalom annak a mintának az elkészítésére, amit nagyon giccses hangulatokra tartogattam. A Nazar, vagyis Allah szeme nagy kedvencem, legfőképpen mert vizuálisan őrült jól van megkomponálva ez az amulett, mellesleg sosem árt egy kis védelem szemmel verés ellen :)
Az összetevők vezető elemeit már el is mondtam: egy csomó só, a sószappan összes áldásával, viszont az érzékeny bőrűeknek is alkalmas formában. Olívaolajban macerált ánizsmag, melyből dísznek egy kevés a tetejére is jutott. Ánizsolaj: friss illatú, belsőleg emésztést segítő, külsőleg fertőtlenítő, (mindenféle élősködőket is elűző) hatású, a zsíros bőr ápolására alkalmas. Omar Anyutól kaptam olyan ánizsolajat, amit egy jordániai olajütő üzemből hozott. Gyönyörű, szinte feketés, sötétzöldes olaj, bár amikor megláttam, vakargattam ám a fejem: hogy lesz ebből fehér szappan! Szerencsére annyira nem színezi el a masszát. Kókuszolaj, olívaolaj, ricinusolaj, amiktől ápol és habzik a szappan. Szintén a mediterrán hangulatot idéző szőlőmagolaj az ápoló hatáshoz is hozzájárul. Először használok babassu vajat, ami szappanban közel olyan tulajdonságokkal bír, mint a kókuszolaj, csak gazdagabb, krémesebb formában. Isteni tejeskávé illatú, bőrfiatalító hatást tulajdonítanak neki, és hatalmas előnye a kókusszal szemben, hogy nem dugítja el a pórusokat (komedogén indexe: 1!). Elvezeti a hőt a bőrről, így hűsítő hatású is. Kevés forrás nyilatkozik természetes fényvédő képességéről, ám akik megteszik, azok SPF 15-20-ig terjedő értéket is mernek állítani. E két tulajdonság azt jelentené, hogy ez egy ideális természetes napozókrém? Nos, mostanában népszerű összetevője a naptejeknek is.
Kevés kókuszkrémmel gazdagítottam még a szappanomat, aminek cukortartalma tovább javítja a habzást és az ápoló hatást. A minta elkészítéséhez ultramarint, titándioxidot és szénport használtam, valamennyien ártalmatlan kozmetikai színezékek, bővebben a linkek mögött olvashatsz róluk. Az összetevőknek köszönhetően egy kiadós, ápoló, problémás bőrre is jó hatású szappan lett, jó kis nyárias hangulattal.

Nazar patterned anise-sole soap
A real sole soap made anise EO and infusion. These ingredients cites a turkish seaside holiday, that's why I chose this figure. This soap was made of coconut oil, anise infused olive oil, castor oil, babassu oil, and grapeseed oil. A bit of coconut cream, anise EO, and a big amount of salt in the form of a SOLE soap.

2014. június 12.

Uborkaszezon

Végképp lebuktam,  rajongok a zöld szappanért! És ebben a darabban aztán tényleg összehordtam mindenféle zöldséget. A sütőtökös-chilis szappan széleit pont erre tartogattam, és a diószappan házi melt&pour részéből is azért tettem félre, hogy ilyen célokra bevethessem. Újabb esélyt adtam a dusted embeds technikának is, ezúttal Montmorillonit agyagot használva. Amikor hazaértünk a boltból, annyit mondtam az Embernek tömör egyszerűséggel: "Az uborkához ne merj nyúlni!" :) Igen, ez a szappan a színét és a fő témáját az uborkától kapta. Sok helyen láttam már, hogy az uborkás szappanok ilyen vagy olyan zöld színekben pompáznak, és kíváncsi voltam, vajon itt is csak pigmentek idézik-e az eredeti árnyalatot, vagy tényleg maga a zöldség. Azt tudjuk, hogy a zöldek nagy része lúg hatására azonnal, vagy pár napon belül barnává válik. Ahhoz, hogy ne csak valami azonnal elfehéredő (vagy sárguló) halvány folyadékkal induljak a kísérletnek, lehámoztam az uborka héját, majd kevés vízzel összeturmixoltam. Így a növény legértékesebb részét felhasználva magas koncentrációban lesz jelen a legsötétebb zöld szín. (Ugyanezt a módszert fokozva tán még sötétebb színt érhettem volna el, de elsőre ez is tökéletes.) Ezt a turmixot leszűrtem, hogy héj darabok nélküli, homogén, fűzöld folyadékom legyen. Ennek is elraktam egy részét a massza tovább színezendő feléhez, a másik felét pedig felhígítva használtam a lúg oldásához. Első meglepetés: a folyadék szinte sötétebb, és még mindig élénk zöld, nem barnul, nem sárgul. Igyekeztem nem túl sárga és sötét olajokat használni, ezúttal minden finomított: kókuszvaj, szójaolaj, olívaolaj, szőlőmagolaj, sheavaj, ricinusolaj - ugye azért így sem rossz! Összekeverve a lúggal egy smaragdzöld, egészen géles átlátszóságú masszám lett, és nem volt nálam egy telefon sem! Hála a szójaolajnak, nagyon kezes, lassan kötő anyaggal tudtam pepecselni. A minta felső részében titándioxiddal fehérítettem az alapszínen (akinek rémisztő a szó, itt olvashat erről az anyagról). A narancssárga tökös darabkákkal, a másik kedvenc színemmel bolondítottam meg ezt a zöld egyveleget.
De beszéljünk a belbecsről: az ásványi anyagokban gazdag uborka a régi és újkori szépségtudomány szerint is tonizál, frissít, hidratál, ránctalanít és szerintem színterápiás is :) Az olajokról már tettem említést, együtt egy jól habzó, tartalmas, ápoló szappant adnak. Tisztító, méregtelenítő hatása és színe miatt is döntöttem úgy, hogy a Montmorillonit agyagba hempergetem a diószappan darabkákat. Ezek a diólevél nyugtató, gyulladáscsökkentő, regeneráló hatását hozzák magukkal. A chili, ami a tökös darabkákban van, kicsit felpezsdítik a bőrt.
Valami friss, édes, zöldséges, fűszeres illat kell ide: orvosi zsálya és borsmenta olajok. Előbbi szintén pórusösszehúzó, hatékony az aknéval szemben, és stimulál. Utóbbinak így már szinte semmi dolga, csak a fertőtlenítő, frissítő hatását és illatát adja az összképhez.A tetejét kevés kaporral díszítettem :), és megint kipróbáltam egy saját készítésű szilikon formát, ami ezúttal a szappan tetejét díszíti virágokkal.
Valódi nőies arcápoló szappan, kellemes tisztító és hűsítő hatással.

Greenlover cucumber soap 
I used fresh cucumber peels to reach a real natural and bright green. Embedded it with pumpkin-chili and home made melt&pour walnut soap chunks. (Follow the links, please) The green ones were dusted with Montmorillonit, the lighter top is TD. The oils: olive, soybean, coconut, castor, grapeseed and shea butter. Scented with sage and peppermint EOs. Sprinkled with dill, and the flowers were made with my home made silicone stamps.