2016. április 30.

Fűzfakérges samponszappan

Van egy olyan érzésem, hogy minden, aminek helye van egy jó kis samponszappanban, szinte kötelezően összerántja a masszát, ezért lesz minden samponszappanom chokito szappan. :) De ne kezdjük megint a közepén. Amerikai oldalakon gyakorta olvasom, hogy 20% SF-tel készült 100% kókusz szappant használnak és ajánlanak hajmosásra. Nekem hajmosáshoz kicsit bizarrnak tűnik a 20%, de én nem a minden nap/másnap mosók táborát erősítem. Ha érzékeny valakinek a fejbőre, még logikus is lehet, hogy egy alacsonyabb pH-t biztosító szappant használjon, aminek a kókusz szappan megfelel. Ráadásul a kókuszolaj bizonyítottan a legjobban hasznosuló olajfajta, ha hajról van szó, hisz zsírsavösszetételének köszönhetően kb. egyedüliként képes bejutni a hajba.
Gondoltam, mielőtt nagyban készítem el, kipróbálok egy kis darabot. Volt itthon egy agyagos, 10% SF-tel készült maradék, ilyenekből szoktam készíteni a minta betéteket, hogy ne olvadjanak el. Azt tapasztaltam, hogy tényleg nagyon kellemes, nagyon tiszta érzést ad, de mégsem hagy száraz vagy húzódó bőrt. A magas zsírtartalma ellenére nem zsírosodik be gyorsan a haj utána. A nagy sikerre való tekintettel úgy döntöttem, belevágok egy nagyobb adagba is. Nem sokkal a kivitelezés előtt készítettem magamnak egy fűzfakérges arckrémet, és annyira birizgatta a fantáziámat, hogy muszáj volt utána néznem, vajon hajon hat-e valamit.
A korábbi dilemmáim a fűzfakéreg lúggal való találkozásával kapcsolatban oldódtak is meg nem is, hisz a növényben nem szalicilsav, hanem szalicin van, ami viszont csak a májban alakul át gyulladáscsökkentő hatású formává. Ennek ellenére tartja a gyógyszerészet igazoltnak a hatásosságát külsőleg is. Na amíg ezt összeadjuk, addig csak használjuk, és örüljünk neki. Találtam egy fűzfakérges sampont is, amit zsírosodásra, viszketésre hajlamos fejbőrre ajánlanak. Ez remek hír, ha már egy pH szempontjából kíméletes samponszappant tervezgetek épp. Annyiban csaltam, hogy az olajoknak csak bő 90%-át teszi ki a kókusz, mert belecsempésztem egy kevés ricinus és neem olajat, de a 10% SF nem változott.

Kétféle agyagot kevertem bele: ghassoul agyagot az egész masszába, és bentonit típusú zöld agyagot csak a felső részbe. Nem nagyon látszik a színkülönbség, mert a fűzfakéreg forrázat nagyon markáns árnyalatot vett fel, amire nem jól emlékeztem a múltkori szappanomból. Ez a gyógynövény nagyon nagyon gyorsítja a masszát, nem is lett volna esélyem még valami basic hullámocskára sem. Mivel azt az elvet vallom, hogy mindig kell egy samponszappanba protein, ezt ezúttal kecsketejpor formájában tettem bele. Nos, ez megint tipikusan olyan összetevőket tartalmazó massza, ami rettenet büdös frissen felvágva: erős gyógynövények, tej, neem olaj... szerencsére ez hamar elillant. Az illatról és a fejbőrről ylang-ylang- és teafaolajok gondoskodnak. Így kerekedik belőle egy finom nyugtató sampon, amit én is zsírosodásra, viszketésre hajlamos fejbőrre ajánlok.

Calming shampoo soap for greasy scalp
I have a feeling that every ingredient that makes a great shampoo soap essentially seizes or minimum speeds up the batch. This is the reason why all my shampoo soaps look such ugly. This one is a nearly 100% coconut soap, I used just a little amount of castor and neem oils. The fluid was willow bark infusion (the guilty agent), additives are goats milk powder, ghassoul clay and bentonite type green clay. Scented with ylang-ylang and teatree EOs.

2016. április 7.

Megint levendulás, mandulaolajos, sok tejes

Töretlen népszerűségnek örvend a levendulás, mandulaolajos szappanom. Újra és újra elkészül, és alig győzöm variálni, hogy ne váljon unalmassá. Ezúttal nagyon sok új dologgal dobtam fel. Természetesen a levendula macerátum és a levendulaolaj alap, ahogy a mandulaolaj is. Az olívaolaj, kókuszolaj, ricinusolaj mellé most nagyon sok fincsi sheavajat választottam, és a disznózsír sem maradhatott ki.
Ha már magyaros hangulatú szappan, kövessük a hagyományos magyar gyógymódokat ebben is. :) Kicsit rákattantam a tejekre, jelesül a tejszínre, ami tehénből van. És most kaptam egy csomó kecsketejet is, és mivel tejsavó bolond vagyok, ebből is azt gyártottam. A maradékkal barbárkodtam egyet, majd azt is elmesélem hamarosan. Szóval ebbe a szappanba most került tejszín is, kecsketej savó is, és még efölött nátrium laktát is.
A színezést kicsit elszámoltam, mert picit több lett a rózsaszín agyag, mint kellett volna, így már a téglaszín irányba hajlik, pedig tényleg szép rózsaszín árnyalatú agyagom van. Az egész szappan az alapszínét egy alkanna macerátum legvégétől kapta, ezért annyira halvány, hogy nagyon keresni kelljen a lila árnyalatot. A szemcsék is az alkannától származnak, amivel egy egész csíkot is kiemeltem. A cicákból nem csak lila van, ezen a fázisfotón látszik a többi is :)
Most kellettek rá ilyenek, mert csak ;) Az illatot sem kíméltem meg az újító hullámtól: a levendulát gerániummal bolondítottam meg. Így a tiszta klasszikus illat édes felhangot kapott. Azt hiszem, ez a szappan is épp olyan jó lesz, mint az elődei, habzó, ápoló, kíméletes, és szép. Különösen jól áll neki a tavaszi napfény :)

Lavender and almond milky soap
I repeat this soap again and again, always in a new formula. Actually it is made with extra pampering milks and in a new scent. The oils are coconut, olive (infused with lavender and a very few alkanet root, just for a light tone), lard, shea butter, almond oil and castor oil. Additives are cream from cow milk, whey of goat milk, and sodium lactate, pink kaolin clay. The dark line is the ground alkanet itself. Actually scented with lavender and geranium EOs. And the cats are just because of cuteness.


 

2016. április 5.

Bambuszliget II.


Amikor az első Bambuszliget készült, magam sem gondoltam, hogy lesz ismétlése, főleg, hogy ennyire átdolgozva. Az új gondolat úgy született, hogy Kingával a közös szappanozós délután egyik programpontjaként odakuporodtunk az illó- és illatolajos fiók mellé, és az egészet végigszagoltuk. Előtte, amíg magyaráztam neki a recept összeállítás alapjait, felcsillant a szeme a 20% SF-tel készült tiszta kókusz szappanon. Amikor elértünk a fiókban a rizsvirág illatolajhoz, és közölte, hogy neki olyan illatú szappan kell, már kezdett bennem kialakulni a kép. Ami maradt: az illat, a bambusz selyem, és a színvilág.
Ami új: ezúttal nem a múltkori hivalkodó összetétellel készült, hanem tisztán kókuszolajból, kókuszkrémmel megbolondítva. Így, hogy csak növényi rostokkal és növényi tejfélével készült, maradt a vegán vonal is. Voltak mintázási terveim, és a múltkorról úgy emlékeztem, hogy ez az illatolaj gyorsít, ezért nagyon híg szalagfázisig kevertem csak a masszát. Ezek után úgy alakult, hogy mégsem akart megfelelő tempóban sűrűsödni, így az eredeti mintától el kellett tekintenem. Helyette ilyen szép tulipán sikeredett, amit kicsit sem bánok.
A tetejének a megmunkálása viszont már pont úgy alakult, ahogy terveztem. Így a tulipános szappan ilyen helyes kis szívekkel lett megkoronázva. Ja, és kipróbáltam az új sütipecsételő készletemet is. :) Bájos is, illatos is, habzik, mint az őrült, és krémesen ápol. Valamiért a fényképezőgép mégsem kedvelte.
Természetes fényben nagyon szép, élénk képeket tudtam készíteni róla, de a lightboxban a világért sem akarta az igazságot. Nemcsak a hangulatot nem sikerült létrehoznom, de komoly minőségi problémái is voltak minden képnek. Ez a maximum, amit ki tudtam hozni belőle, ezért inkább nézzétek a kissé zsúfolt, de annál élénkebb képeket. Igazi tavaszi hangulat, illik az időhöz! :)

Bamboo grove again

This is a remake of an earlier design soap (here). I have used the same fragrance oil (riceflower), the same colours and bamboo silk in both. What is new is the oil combination: this time I have used simple coconut oil with 20% SF, and some extra coconut cream.