2014. április 24.

Oriental II.

Folytatódik az új öntőformák tesztelése a keleti vonal egy újabb variációjával. Ezúttal a mandariné az egyik főszerep... na nem a nyelvjárás miatt, ennyire nem erőltetem a dolgot :) Egyszerűen csak azért, mert a mintához használt alapanyagban, a nemrég készült menyasszonyi selyemszappanom illatkompozíciójában is ez dominál. Abban volt még édesnarancs és lime illóolaj, így most is ezt használtam, épp elég ennyi illatkavalkád. Persze a Tussah selyemkivonat is Kínára hajaz, párban az erős zöld teával, amit ezúttal folyadékként választottam. Temple of Heaven gunpowdert szeretek használni, azok a kézzel sodort, egérpiszokra emlékeztető galacsinok igazán magas minőséget képviselnek. A zöld teával készült szappanok antibakteriális tulajdonsággal bírnak, hidratálnak, rugalmassá teszik a bőrt, erős antioxidáns hatásúak. Azt nem tudnám őszintén állítani, hogy a barnává váló folyadék jót tesz a szappan megjelenésének, de sebaj, ennyit megér a dolog! A keleti hangulat részeként ismét használtam jó sok rizskorpa olajat, mert jót tesz a bőrünknek, extraszűz olívaolajat, mert szeretem, és kókuszolajat, hogy tisztítson, habozzon is. Más nem kell bele, hisz a selyemszappan igazán gazdag olajok tekintetében is (ricinus, shea, olíva, kókusz). Az hozott magával kakaót, zabtejet, és hogy halmozzuk a növényi tejek élvezetét, ebbe a masszába kókuszkrémet kevertem. Ilyen jó dolga tán még sosem volt a bőrünknek! :)
A környéken rengeteg japánbirs virágzik el éppen, amit én annyira szeretek, hogy bevallom, leloptam egy ágat az utcánkban álló egyik bokorról. A kiszárított szirmai igazán jót tesznek ennek a se-színű szappannak, nem különben a szappanpor fehér porszerű finomsága. Az írásjelekkel díszített darabokba kevertem egy kevés montmorillonit agyagot, ami a maga méregtelenítő, tisztító hatásával járul hozzá a szappan meglévő tulajdonságainak felerősítéséhez. A rizskorpaolaj nagy arányú jelenléte sokszor kissé áttetszővé teszi a masszát. Így ez a bizarr dizájn kicsit elnyomja a következőnek tesztelt mintát.
Ugyanezen a szappanon teszteltem az egyik nagy kedvencem lenyűgöző technikáját, amit "inverz pecsételés"-nek hív. Látványos, újszerű megjelenése lesz tőle az egyszerű, visszafogott daraboknak is.
Nem tudtam megállni, és két formát is teszteltem egy körben. Az írásjelekkel díszített sablon testvérét már ismeritek, van még egy barátjuk, ő legyen meglepetés! Az "álló" forma régi vágyam: teljesen új dimenziót nyit a szappan belsejében kialakítható mintáknak. Sajnos itthon elérhetetlen, így amikor elhatároztuk, hogy saját formát öntünk, egyértelmű volt, hogy egy ilyen darabot mindenképp készítek.  
Az eredeti receptben volt szójaolaj is, hiszen ez egy tematikus szappan, de sajnos az utolsó cseppjei kárba vesztek. Hogy miért készítettem el kétszer egymás után majdnem ugyanazt a receptet, és hogyan lett egy nagy adag igen drága mosószappanom, továbbá milyen egy majdnem soap volcano, arról a következő bejegyzésben fogok mesélni. Olvasása csak saját felelősségre! :)

Testing new homemade silicone soap molds
The standing molds are absolutely unavailable here, so I had to make one for myself. Some more inserts were also made and tried with the next oriental themed soap. I used up the chunks from my wedding favor soap. The frame is made of ricebran oil, extra virgin olive oil, coconut oil, green tea infusion, coconut cream. Some montmorillonite clay was added to the glyphed ones. The standing ones are decorated with japanese quince petals. Scented with the lime like the original bridal soap: orange, tangerine and lime EOs. 

2014. április 20.

Oriental I.

Omar Anyuval folytatott brainstorming hatású levelezésünk során egyszer csak küldött egy linket, és azt mondta, készítsünk saját öntőformát! Gyakorta szörfölgettem korábban könnyek között a külföldi webáruházak csodás formái között: egyik szebb, mint a másik, egyik sem tökéletes mégsem, hogy a szállítási költségekről már ne is beszéljünk! Egy nagy kedvencnél láttam is már olyat, amilyet én is szeretnék. Több sem kellett nekem, tökéletes ötlet egy következő klubra! Ceruzát ragadtam, számolgattam, amire vágyunk, az milyen méretekkel bírjon, mennyi anyag kell hozzá (vigyázat, számolnunk kell az anyag sűrűségével is - 1,4!). Tiszta szerencse, hogy elég erős voltam térgeometriából! Addigra már voltam olyan helyen, ahol meg tudtam tapogatni saját kezemmel is, mit várhatunk az anyagtól. A sok nagyszerű tervet összeadva azért nyeltem egyet: ez annyira nem olcsó móka, lassítsunk, először csak egy-két álmot valósítsunk meg! A formakészítés történetét Omar Anyunál találjátok. Alig vártam, hogy felavathassam az új formákat, ráadásul a bőség zavarában hirtelen azt sem tudtam, ki legyen az első. Végül azért erre esett a választásom, mert mostanában egy nagy rózsaszín elefántot bámulok kedd esténként. :)
És ha már elefánt, és indiai vonal, hát legyen ez a szappan fő témája, csak erre az alkalomra várt a gyömbérem is olajban úszva! Friss gyömbért macerálni kihívás: ha túl friss, megbuggyan az olaj alatt, ha túl szárított, elveszti minden illóanyagát, márpedig a varázserő abban van. Aki már feledkezett meg gyömbérről a hűtőben, az tudja, hogy kiszáradva olyan, mint egy fogkefe, szagtalan kristályokkal a rostjai közt. A gyömbér sokoldalú növény, számunkra a szappanban frissítő, serkentő, regeneráló, tónusjavító hatása a fontos. Egyébként Kriszti a klubokon is döbbenetesen finom gyömbérteával vár minket :) Az olajok közt főszerepet kap a rizskorpa olaj és a szójaolaj (tudom, béna klisé, de a hatása kárpótol). Jutott mellé olívaolaj, kókuszvaj, ricinusolaj egy nagy kanál só kíséretében. Belenéztem az illatos fiókba: naná, hogy jázmin! Végignézve az összetevők listáját, tökéletesen illett a képbe a frissen beszerzett guajakfa olaj (bár közép-amerikai növényként eltájol a keleti vonaltól). Nagyon intenzív guglizással lehet információt szerezni erről a szilárd halmazállapotú illóolajról, pedig régen alap volt az ősi gyógyszerész készletében (a szifilisz saját szereként tartották számon az 1700-as években, de már kortársak is megkérdőjelezték ez irányú hatékonyságát). Aztán veszélyesnek kikiáltva népszerűségét vesztette, így sokáig csak a faipar használta, míg a "modern" kozmetika és parfümgyártás újra fel nem fedezte magának. Az olajat a fa gyantájából vonják ki, és tudása, illata is nagyon hasonlatos a többi - általunk is kedvelt - különleges gyantához.
A kozmetikában elsősorban erős fertőtlenítő, nyugtató, gyulladásgátló, sebgyógyító, illatfixáló hatása miatt alkalmazzák. A forgalmazó szerint (nyilván ezen hatásaira alapozva) a semmire sem reagáló bőrproblémák (ekcéma, pattanás, hegek) esetén szokták utolsó mentsvárként bevetni. Felmerül a kérdés, hogy miért csak utolsó fegyverként, talán annyira veszélyes? Nos, elvileg még a szigorú EU szerint sem tartalmaz irritatív anyagokat, vagy allergéneket. Pont ezt a választ reméltem, mert a húgomnak is szántam, akinek a harmadik babája nem túl kegyes a bőréhez.
Valamiért olyanom volt, hogy halálba mixereztem a masszát, ami nem túl bölcs dolog, amikor az ember épp egy vadiúj, mintás öntőformát tesztel. Szerencsére sem ez, sem a magas sótartalom nem okozott nagy bajt. Mindkét szilikon hihetetlenül könnyen volt kezelhető, a keményebb keverékből készült a keret, a lágyabból a mintás betét. Egy-két apró buboréktól eltekintve egy (vagyis négy) bájos, vajszínű, illatos szappan pottyant ki a formából. Hamarosan a többit is megmutatom, hisz úgysem tudnám megállni, hogy ne avassam fel valamennyit :)

Individual soap mold making project
On our last soapy workshop we have made some unique silicone soap molds for ourselves. It was a real fun, and in the coming weeks I will show you all my new creations. The first is an oriental themed one inspired by the indian elephant. It is made of fresh ginger infused olive oil, ricebran oil, soybean oil (what a cliché - I know :)), coconut, castor oil and salt. Scented with jasmin EO and guajak wood oil.

2014. április 2.

Kókuszos kókuszkrém szappan

Mindenek előtt üzenném a Sorsnak, hogy most már eleget gyakoroltam a meleg eljárással készült szappant, de jobban kedvelném a hideg eljárást, ha lehet egyezkedni. Tudom, tudom, a rengeteg cukor, és a mégtöbb rizskorpa olaj, meg egyébként is pech szériám van, de ennek a különlegességnek jobban állt volna a CP textúra.
Hogy miért különleges? Mert mindenből kókuszillatú van benne. VCO kókuszolajat használtam szilárd olajként, a folyadék kókuszvíz volt, és koronaként egy nagy adag kókuszkrémet adtam hozzá adalékként - az amcsik nagy kedvence ez a recept. Túl sok nem fog megmaradni a kókuszillatból, mégis különleges illatot kerestem hozzá: az ánizsos-egzotikus hangulatú rózsafa olajra esett a választásom.
A kókuszolajnak valami csodás, émelyítő illata volt, a biztonság kedvéért sheavajat is adtam hozzá, hogy még keményebb legyen a szappan. A szokásos olívaolaj mellett a másik kedvencemet, rizskorpa olajat használtam, aminek a keménysége félúton van az olíva és a pálmaolaj között, így ez is javít az állagon.
Kókuszvízből olyat választottam, amit csak pasztőrizálással tartósítottak. Aki ivott már olyan kókuszból, amit a szeme láttára vágtak le a fáról, annak bizony csalódás, de azért így is finom ez a vitamindús víz. Enyhén sárgás, picit opálos folyadék, ami (ahogy tanultuk) lúg hatására elpirul (kép!), így nem vártam hófehérséget ettől a szappantól sem, bár meglehetősen lágy vajszínt eredményezett végső soron. A cukortartalma 5%, ami hozzájárul majd a jó habzáshoz. A kókuszkrémem zsírtartalma 38%, de ezt nem írtam be a lúgkalkulátorba, mert így merészen magasra nőtt volna a kókuszolaj aránya (35%). Inkább hagytam, hogy ezáltal 10%-ra nőjön a superfat, ami nem is baj egy ennyire kókuszos masszánál.
A vadiúj variábilis öntőformámat vetettem be, és kék búzavirág szirmokat, hogy a megjelenése is olyan ütős legyen, mint a beltartalom. Gyorsan pudingosodott, és amikor formába öntöttem... jöttek az áttetsző csíkok... megint túlmelegedett. Megint lapátolhattam vissza a fazékba, tűzre vele, viszonylag könnyen lett újra homogén, hamar gélesedett is, és csodák csodájára az illatát sem vesztette el. Így történt, hogy folytattam a meleg eljárásos szériát... felsőbb utasításra.


 Coconut cream soap
Made of VCO coconut oil, shea butter, ricebran oil, and olive oil. My coconut cream has 38% of fat, thus the SF increased to 10%. The fluid is clear coconut water (that becomes red with the lye!). Scented with rosewood EO, sprinkled with cornflower petals. Unexpected overheating turned me to HP it.