2014. augusztus 29.

Tábori szappanos kalandok Hajóson

Történt egyszer, hogy Omar Anyu és Judwil nagyot álmodott: "Miért is ne lehetne három nap csak a miénk, szappant kedvelő és kedvvel készítő tyúkoké?!" A gondolatot tett követte, és nemsokára meg is hirdették a szappantábort Hajóson, Judwil szép városában. A program nagy vonalakban viszonylag kevés meglepetéssel szolgált. Elvégre mi mást is csinálhatnánk egy szappantáborban, mint szappant, szappant és szappant?! Ja persze, még beszélgetünk is szappanokról :) Judwil és Omar Anyu kétféle receptet gondolt ki: az első nap a friss gyümölcsöké, zöldségeké, a második nap az örvény technikáké és a szebbnél szebb színeké. Mindezt megkoronázandó a második nap délutánján egy organikus krémet is készíthettünk magunknak mindenféle különleges olajokból és kivonatokból, Omar Anyu instrukciói alapján. És hogy ne csak a munkának álcázott földi hívságokról szóljon ez a három nap, hát gondoltak a hasunkra, sőt a jókedvünkre is. Judwil férje volt a főszakács, és őszintén mondom, ha más ok nem volna, az ő főztjéért akkor is érdemes lenne visszatérni. Hogy az isteni finom boraikról ne is beszéljünk! Nem szoktam inni, sokszor még szilveszterkor a kötelező kört is kihagyom, de ebben a rendkívül kedves társaságban ezek az isteni jó borok bizony nagyon csúsztak. :)
Sajnos én korán hazamenős voltam (munka okán), így lemaradtam a második este programjáról, a hajósi pincefalu meglátogatásáról. Az előzetes képek tanúsága szerint igen jól sikerült ez az este is. Remélem a házigazdák hamarosan szolgálnak képes beszámolóval az egész táborról, amit természetesen azonnal meg fogok osztani veletek. Most csak egy kis ízelítő a magam munkáiról (meg hát ugye minden szentnek maga felé hajlik a keze: magamról munka közben ;)). Update! Már itt is van Omar Anyu beszámolója szívünkből szóló idézetekkel fűszerezve, melyek nagyon jól megfogják azokat az érzéseket, amik mindannyiunkban megfogalmazódtak. No és szebbnél szebb képekkel, így legalább én is láthatom a többiek alkotásait.
Ha már ez egy szappanos blog, azért a szakmai programról szólok még két szót. ;) Az első estén rögtön belecsaptunk a lecsóba, azaz ki-ki ízlése szerint avokádóba, mangóba, répába, de volt hévízi iszap is. Én mangót választottam, hisz a többi lehetőséget már kipróbáltam egyszer. (Ez a gyümölcs egyébként tele van vitaminnal, színét az antioxidáns hatású bétakarotinnak köszönheti.) Az alaprecept egységes volt, így külön érdekességet jelentett, hogy kinek hogy viselkedik a masszája az összetevőktől, technikáktól függően. Az olajok: kókusz, pálma, szója, repce, olíva, pórsáfrány, shea, ricinus, amit én személy szerint telis-tele raktam mangó pürével. Talán feltűnik, hogy pálmaolaj van benne, amit én egy ideje nem használok. Nem akartam kilógni a sorból, és egyébként sem jutottam még dűlőre a pálmaolaj-dilemmámmal, ezért tettem kivételt. Első élmény szappanos pályafutásom alatt, hogy nem magam összeállította receptet, hanem készen kapottat használok fel. Már életem legelső szappanja is saját tervek alapján készült. Illatolajat is először használtam, hiszen fantasztikus illatú és minőségű alapanyagokat készítettek elő nekünk a szervezők. Az illatkombináció a behawe.com (ez az egyik legjobb webáruház Európában) Green Tea nevő illata neroli és litsea cubeba illóolajjal kombinálva. Ha már étel került a szappanba, hát színezzük is ételszínezékkel: szintén a behawe hihetetlen színű alapanyagától olyan lett a muffin formába öntött szappan, mintha szederlekvárral lenne leöntve. :) Jutott még bele egy ici-pici lavender fantázianevű pigment is, ami a másik árnyalat mellett eltörpül.
A második napon dizájn technikákat gyakoroltunk, egész konkrétan a toll minta volt beütemezve, aztán ebből lett az örvény technikák mindenféle kavalkádja. Én például szokásomhoz híven tovább kevertem a masszát, mint kellett volna, így búcsút is mondhattam az örvényeknek. A választott színeim (fuchsia, alma és chambray, ami talán farmerkéket jelent) így csak szivárványcsíkokban jönnek sorban, és a tetejét bolondítottam csak meg némi fodrokkal. Az illata Fresia, rendkívül nőies, virágos, kiválóan harmonizálva a vidám, élénk színekkel.
A táborban nagyon sok kedves emberrel ismerkedhettem meg. Volt olyan, akiről online már hallottam-olvastam, vagy beszélgettem is, és nagyon vártam a személyes találkozást. És voltak, akiknek a munkájával itt nyílt alkalmam megismerkedni. Külön elismerés illeti meg a szervezőket és a házigazdákat, hogy ilyen nagyszerű lehetőséget teremtettek mindannyiunk számára. Nagyon sokat készültek, és fantasztikusan vezényelték le a szakmai programot, ami nem kis kihívás ennyi résztvevő között. Köszönöm nekik ezúton még egyszer, hogy ott lehettem! Reméljük, hagyományt teremtenek! :)

Soapy workshop in a cellar village... hahaha...  :)
Judwil and Omar's Mom found out, that it would be great to spend some days with soap lovers, making soaps, talking about soaps. The first day we used fresh fruits, mango, avocado, carrot in soap. The second day was for design technics, especially swirling. And after that we could make an organic cream for ourselves. We spent the nights with wine and tasty dishes and talking. Thank you very much Judwil and Timi!

2014. augusztus 24.

Hévízi iszapos, kakukkfüves, majdnem szimplán

Ugyanis Anikó kolléganőmnek az volt a vágya, hogy ha már fekete iszapos szappan, akkor milyen jól nézne ki a letisztult, tiszta fekete design. Nadehát! én nem tudom magam meghazudtolni! Hogy a kecske is jóllakjon, a káposzta is megmaradjon, lett tiszta fekete (itt-ott glicerin folyókkal erezve a magas folyadéktartalom okán, amiről Auntie Claránál olvashatunk), és csak a tetejét dobtam fel annattós hullámokkal. Így a megfelelő szögből nézve mindketten elégedettek lehetünk. Az annattónak igazából túl sok hatása nincs szappanban, leszámítva a gyönyörű színét. Talán antioxidáns hatása érdemel említést és az, hogy a dél-amerikai indiánok napégésre, Omar Anyu forrásai szerint pedig fertőtlenítő hatása miatt is használták.
Na de a többi összetevő... igazi nagyágyú lett tőlük ez a szappan! Az olajok nagy része, az iszap, a gyógynövény macerátum, az illóolajok mind arról ismertek, hogy a gyulladásos bőrbetegségek tüneteit nagyszerűen enyhítik, és elősegítik a bőr regenerálódását.
A Hévízi iszapról már írtam korábban: csodákra képes az ízületi gyulladások kezelésében, de senkit nem hitegetnék azzal, hogy ezt szappanon keresztül is képes kifejteni. Viszont alkalmazható bőrbetegségek esetén is (pl. pikkelysömör). Huminsav tartalma fertőtlenítő, adszorbens hatással bír, a benne lévő nyomelemektől a bőr bársonyos lesz. Kis híján kifelejtettem a ként! Pedig fontos szerepet játszik a bőr megújulásában, az elhalt hámsejteket eltávolítva pedig a megtisztulásában. Kakukkfű macerátuma várta már év eleje óta a sorsát, olívaolajban csücsülve méregzöld levet eresztett. Őrületes illatfelhő szállt belőle, nem is választhattam volna más illóolajat mellé, ami szintén nagyszerűen egészíti ki az iszap hatását. Bőrfertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, légúti fertőzések enyhítésére alkalmas, erős olaj, ezért az érzékeny csoportok óvatosan használják! Az illatot lágyítottam nyugtató, regeneráló levendula illóolajjal. Az olajkombinációból most sem hiányozhatott a disznózsír, amit azért tartok jó szappan összetevőnek, mert zsírsavösszetétele kiváló vivőanyaggá teszi, elősegítve a gyógynövények hatóanyagainak kioldódását és felszívódását. Került még bele kókuszvaj, hogy jól habozzon, kukoricacsíra olaj, olívaolaj, ricinusolaj és szőlőmagolaj, mind a már fent említett tulajdonságaik miatt. Gazdagítottam még tápláló, nyugtató tejsavóval. Még egy gyógyszappan sem kívánhatna magának többet :) A mica por, ha aggodalmat kelt az érzékeny bőrűekben, könnyedén lemosható első használattal.
Ütős, ugye? Azért egy szép pecsétet megérdemelt ;)

Hévíz mud soap with thyme
My colleague told me, that this black mud soap has to be very simple, just black and nothing else. But I just can't make a pure one-colour soap, so I had to swirl at least the top... and what about a Mica stamp? To soap is made of lard, coconut, olive, corn, grapeseed and castor oils, thyme infusion and whey, scented with thyme and lavender EOs. The top is swirled with annatto infusion.The black colour is from Hévíz mud, that came from one of the most famous thermal spas and is located here, in Hungary. :) It would be my pleasure if you read the above mentioned article about it.

2014. augusztus 20.

Magad, Uram, ha szolgád nincs...

... és akkor is, ha skót vagy egy kicsit :) Én például nagyon nem szívesen adok ki valószínűtlenül sok pénzt olyanért, amit nem érzek ár/érték arányban helyénvalónak. Itt szeretném megjegyezni, hogy ez a szappanok összetevőire természetesen nem áll. :) Annál inkább például egy fa öntőformára, ami nem más, mint egy doboz fából. De amint öntőformának nevezzük, mindjárt megötszöröződik az ára. Pedig egy kis ügyességgel (vagy ha Te nem vagy otthon az ilyesmiben, a párod segítségével) még jó szórakozás is, ha magunk állítjuk elő az eszközeinket, akár fából, akár szilikonból.
A napokban jártunk barkácsáruházban, ahol megakadt a szemem egy 2,2 méteres fenyőlécen (1890 Ft-ért - mindenki végigszaladhat a hazai webáruházak ajánlatain). Nohát, téged Isten is öntőformának teremtett! Megnézegettem alaposan a méreteit, amíg vánszorogtak a percek a vizes szerelvény osztályon, gyorsan felskicceltem két doboz tervét is a lista hátuljára, nehogy meglepetés érjen. Otthon nem volt stílfűrész, csak kézi fémfűrész, de még azzal is végeztem kb. 20 perc alatt, az Ember csak fogni segített. A szögelés sem tartott tovább másik fél óránál, még 5 perc a fa-glett bemaszatolása. És voilá! Két különböző méretű és formájú (egy álló és egy fekvő ) öntőforma szűkítővel.
Egyébként az Ember már egész jól interiorizálta ezt az öntőforma-felismerés dolgot. Tegnap cseréltek nálunk kazánt, és amikor meglátta a kiszerelt alkatrész közt ezt a pvc csövet, rögtön tudta, hogy mire aló :) A belső átmérője ideális méretű, 7,5cm, és tartósabb, mint az ugyanekkora Pringles doboz. Mostanában hiába nézelődtem akár barkácsáruházban akár épületgépész szakboltban, egyszerűen nem találtam akár megközelítőleg alkalmas méretű csöveket. Szóval örömboldogság! :)
Csak azért nem osztom meg részletesen egy doboz tervrajzát, mert mindenkinek mások az elképzelései, ha már saját egyedibe fogott. Más szélesség, más magasság, eltérő űrtartalom, kinek mire van szüksége. És valószínűleg mások lesznek a faanyag méretei is, amitől borulna az egész. Én elég jó voltam térgeometriából, és nem idegen tőlem a barkácsolás sem, úgyhogy nem jelentett gondot a tervezés. Ha Neked nem ez az erős oldalad, akkor előbb irány a faanyag beszerzése, és ha ez már megvan (egy kilónyi szappanhoz való dobozhoz várhatóan kb. egy méter kell), akkor kérj meg egy férfi családtagot, hogy segítsen... akár a kivitelezésben is :)

DIY wooden soap loaf molds
and a surprise after a boiler replacement, since this size of pvc (inner cirle is 7,5cm) is nearly unavailable.

2014. augusztus 8.

Virágos jókedvű szőrmókok

Nem tágítunk a tisztásokról, és miután lelegeltünk minden virágzó és elvirágzott gyógynövényt, nekifogunk egy elegáns virágszappannak... azután a habzsák fogja magát, és a munka legelején kilyukad :) Sebaj, újratervezés! Egyébként is szerettem volna folytatni a Jan Babineau-féle mókás stílust, így erényt kovácsoltam a balesetből.Elegáns helyett bájos, de a beltartalom maradt különleges, érzékeny hölgyeknek való. A belső rész nagyon gazdag olajokból készült: extraszűz olívaolaj, kókuszvaj, babassu olaj, mandulaolaj, szőlőmagolaj. Az olívaolajban kamillavirágot maceráltam és folyadékként is erős kamillateát használtam. Feldobtam tejsavóval és kecsketejporral, hogy még gazdagabb, még jobban hidratáló és nyugtató hatású legyen. Csodálatos virágos illatát gerániumnak és narancsvirágnak (neroli) köszönheti. Mindkét illóolaj erős regeneráló hatású, elsimítja a testet és a lelket, ápolja az érzékeny és az érett bőrt is.
A külső részt elegáns hullámokban szerettem volna felvinni, de a fenti baleset miatt végül szőrmegallér lett belőle. Egyszerű összetételét (kókusz, extraszűz olíva, organikus shea) egy kevés fűszerrel dobtam fel: Omar anyutól lestem el az ötletet, hogy levendula levelét őrölve keverem a masszához. Apró zöld pöttyei bájosak, illata egyszerre zöld és levendulás, nyugtató hatásával kiegészíti az összképet. Az arcokat a szintén elegáns és lágy, érzéken bőrűeknek való rózsaszín agyaggal rajzoltam meg. Ugye Nektek is tetszenek ezek a bolondos fejek?!


Funny flowery faces 

Originally I wanted to make a very elegant soap with piping technics, but my icing bag punctured at the beginning, so I had to decide to make furries instead of flowers. The inner side is made of: extra virgin olive oil, coconut, babassu, sweet almond and grapeseed oils. Chamomile-OO infusion and tea, whey and goatmilk powder added. Scented with geranium and neroli EOs. The "hair" is very simple: coconut oil, extra virgin olive oil and organic shea butter, hinted with milled lavender leaves. Tha faces have been drawn with pink kaolin clay.


2014. augusztus 5.

Samponszappan hennásoknak és nem hennásoknak

Valahogy mindig hamarabb futok ki a samponból, mint ahogy számítok rá, és egy ismerősöm is épp szeretett volna hennásat kérni. Így gondoltam, két legyet ütök egy csapásra: neki is kedvezek, és azoknak is, akik nem kedvelik annyira a hennát. Mert én azt gondolom ugyan, hogy ebben a formában nem fogja beszínezni a hajat, de nem kell velem egyet érteni ebben. Így a szőkék és a világosbarnák is bátran tehetnek egy próbát, ha elcsábulnak ezeknek a vonzó összetevőknek. Ha samponszappanról van szó, nem tudok azonosulni "a kevesebb néha több" szlogennel, hisz annyi minden van, amit vétek lenne kihagyni. Kezdem is a felsorolást!
- citromsav: ez újdonság a repertoárban. Nem az ecetes öblítést hívatott kiváltani, hanem a kemény víz okozta kicsapódást, és annak hajfény-gyilkos hatását megelőzendő adtam a masszához.
- tejsavó, kecsketejpor: a tejek a száraz haj kondicionálására alkalmasak, egészségessé teszik azt, a kecsketejpor pedig különösen barátságos a mindenre érzékeny bőrhöz is.
- méz: hidratálja a száraz hajat, korpa és kopaszodás ellen is segít.
- lenmagzselé: fényt ad és ápolja az érzékeny fejbőrt.
- montmorillonit zöld agyag: az agyagok abszorbeálnak minden oda nem való dolgot: zsírt, felhalmozódott vegyszereket, toxinokat, koszt.
- henna: fertőtlenít, hűsít, kondicionál, megállítja a hajhullást, és semmihez nem hasonlítható fényt ad neki.
- csalán forrázat: gyulladáscsökkentő, hajhullás, korpa és zsírosodás ellen kiválóan hat. Göndör hajúak előnyben!
- jojoba olaj: valójában viasz, mely nedvességmegkötő hatásának köszönhetően hidratálja a károsodott hajat.
- babassu olaj: rugalmasságot ad a hajszálaknak, a viszkető, száraz, gyulladt fejbőr ellensége, köszönhetően magas E-vitamin tartalmának, és a benne lévő fitoszteroloknak, melyek az új sejtek növekedését serkentik. 
- kókuszvaj: bezárja a hajszálba a nedvességet, emellett jó habzást és tisztítóhatást biztosít. 
- mandulaolaj: hidratálja a hajat, erőssé, lággyá, fényessé teszi. Megállítja a hajhullást, védelmet nyújt a kiszáradás ellen.
- ricinusolaj: nyugtató, tápláló, gombaellenes hatású olaj a fejbőrnek, puhaságot ad a hajnak.
- sheavaj: ápoló védőréteget képezve zárja le a hajszálat, anélkül, hogy elnehezítené azt, táplálja, hidratálja a fejbőrt.
- extraszűz olívaolaj: a belőle kialakuló szkvaléneknek köszönhetően védő bevonatot képezve egészségessé teszi a fejbőrt és lágyítja a hajat.
- rozmaringolaj: harmonizálja a faggyútermelést, serkenti a hajnövekedést, antibakteriális, javítja a fejbőr keringését.
- zsályaolaj, ylang-ylang olaj: serkentik a hajnövekedést, és isteni illatuk van :)
- teafaolaj: nyugtatja, fertőtleníti a fejbőrt, gombaölő hatása segít megküzdeni a korpával.
A hennából csak a massza egyik felébe tettem, és az agyaggal együtt in-the-pot swirl technikával kevertem el. Ha esetleg valaki kételkedne a henna intenzíven hűsítő hatásában, annak itt egy kis bizonyíték. A képen a már gélesedő félben nincs henna, ami olyan villámgyorsan kezdett gélesedni, hogy attól féltem, rögtön túlmelegszik, és meg sem áll a fázisszétválásig.
Formája egyszerű, könnyen kezelhető, hajmosáshoz igazítva. (Ha még nem sikerült megbarátkoznod a samponszappanokkal, a fenti linken a helyes technikát is megtalálod, ami talán egy lépéssel közelebb hoz.)

Henna-jojoba shampoo soap whith ultra rich ingredients:
Just an enumeration:
- oils: coconut, virgin olive, jojoba, sweet almond, castor, babassu, shea butter
- fluids: nettle tea, flax seed gelly, whey
- additives: citric acid, goat milk powder, honey, montmorillonit clay, henna powder in the half of it (the last pic demonstrates the cooling effect of henna, that protects from overheating)
- scent: sage, rosmary, tea tree and ylang-ylang EOs